Більшість нових європейських ядерних реакторів пов’язані з Росією – дослідження

Більшість нових європейських ядерних реакторів пов’язані з Росією – дослідження

75% усіх реакторів у Європі перебувають під впливом російських компаній

Більшість нових європейських ядерних реакторів пов’язані з Росією – дослідження
фото Shutterstock

13 із 17 реакторів, які зараз споруджуються або готуються до спорудження у ЄС та країнах-сусідах (в тому числі й в Україні), знаходяться під впливом російського державного холдингу «Росатом» або інших російських компаній. Про це пише портал Екодія з посиланням на дослідження «Ядерна енергія. Загроза залежності від “Росатома” в ЄС», проведеному для Європарламенту.

На даний момент у ЄС споруджуються чотири атомні реактори. Для двох із них (Моховце 3 та 4, Словаччина) головним постачальником великих деталей є дочірня компанія «Росатома» «Атомстройекспорт» та чеська Skoda JS. Власником останньої є російські «Об’єднані машинобудівні заводи (ОМЗ)», контроль над якими належить «Газпромбанку» (98,6% акцій).

П’ять проектів атомних блоків перебувають у процесі підготовки. До трьох із них залучена Росія. Так, 34% акцій фінської атомної станції Ханхіківі належать «Росатому», а будівельний контракт підписаний із російською компанією «Титан-2». Для двох енергоблоків угорської станції Пакш ІІ головним постачальником обладнання є компанія Ganz EEM, 51% акцій якої належить «Росатому». А ексклюзивний контракт на постачання палива на 10 років належить російській компанії ТВЕЛ.

У країнах-сусідах ЄС усі 8 запланованих реакторів знаходяться під контролем «Росатома» або інших російських підприємств. Це реактори на станціях Астраветс (Білорусь), Аккую (Туреччина) та Хмельницька АЕС (Україна).

Для двох нових блоків Хмельницької АЕС передбачено використання реакторів виробництва Skoda JS, підконтрольної Росії. Її кінцевий власник («Газпромбанк») знаходиться в українському санкційному списку.

У дослідженні зазначається, що світова атомна галузь перебуває у глибокій стагнації. Вона активно витісняється більш дешевою та безпечною відновлюваною енергетикою. У період з 2009 по 2017 роки вартість атомної енергії зросла в середньому на 20%, в той час як вартість сонячної та вітрової впала на 86% та 67% відповідно. Встановлені потужності ВДЕ зросли на 896 ГВт за останні 20 років, а потужності АЕС – лише на 35 ГВт за цей самий проміжок часу.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті