Попри скорочення кількості ядерних боєголовок, модернізація ядерних сил триває – SIPRI

Попри скорочення кількості ядерних боєголовок, модернізація ядерних сил триває – SIPRI

На початок 2019 року ядерні держави мали приблизно 13 865 одиниць ядерної зброї

Попри скорочення кількості ядерних боєголовок, модернізація ядерних сил триває – SIPRI
фото www.sipri.org

Незважаючи на загальне скорочення числа ядерних боєголовок в 2018 році всі держави, що володіють ядерною зброєю, продовжують модернізувати свої арсенали. Про це йдеться в доповіді Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем світу (SIPRI).

На початку цього року, як зазначається, США, Росія, Великобританія, Франція, Китай, Індія, Пакистан, Ізраїль і КНДР мали приблизно 13 865 одиниць ядерної зброї. У порівнянні з початком 2018 року арсенал скоротився – тоді ця цифра становила 14 465.

З 13 865 ядерних боєприпасів 3 750 розгорнуті з використанням оперативних сил, а майже 2 000 з них знаходяться в стані підвищеної бойової готовності.

Попри скорочення кількості ядерних боєголовок, модернізація ядерних сил триває – SIPRI

Зменшення загальної кількості ядерної зброї в світі пояснюється головним чином Росією та США – які разом все ще мають понад 90% всієї ядерної зброї у світі. При цьому експерти відзначають, що як в Росії, так і в США реалізуються масштабні і дорогі програми по заміні і модернізації своїх ядерних боєголовок, ракетних і повітряних систем доставки і об'єктів з виробництва ядерної зброї.

Термін дії договору про скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО) закінчується в 2021 році, якщо обидві сторони не домовляться про його продовження. Наразі обговорень щодо продовження договору не відбувається.

«Перспективи триваючого узгодженого скорочення ядерних сил Росії і США стають все менш імовірними, враховуючи політичні і військові розбіжності між двома країнами», – говорить Шеннон Кайл, директор програми SIPRI з ядерного роззброєння, контролю над озброєннями та нерозповсюдження.

Ядерні арсенали інших ядерних держав значно менші, але всі вони або розробляють, або розгортають нові системи зброї, або оголошують про свій намір зробити це. Китай, Індія і Пакистан збільшують розмір своїх ядерних арсеналів.

«Індія і Пакистан розширюють свої можливості для виробництва військових матеріалів…  у масштабі, який може призвести до значного збільшення обсягів запасів ядерної зброї протягом наступного десятиліття», – говорить Кайл.

Північна Корея продовжує надавати пріоритет військовій ядерній програмі як центральному елементу своєї стратегії національної безпеки, хоча в 2018 році вона оголосила про мораторій на тестування ядерної зброї, а також на системи доставки балістичних ракет середньої та далекої дії. Наразі Північна Корея визнала, що проводить випробування ядерної зброї і ракет, але не надає ніякої інформації про її можливості в області ядерної зброї.

У SIPRI відзначають, що наявність достовірної інформації про стан ядерних арсеналів і можливості держав, що володіють ядерною зброєю, істотно відрізняються. Зокрема, Росія не публікує докладну інформацію про свої сили, що враховуються в новому договорі СНО, хоча і ділиться цією інформацією з США.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті