Через 17 найбільших британських банків, включаючи HSBC, Royal Bank of Scotland, Lloyds, Barclays, Coutts, пройшли майже $740 млн у рамках міжнародної схеми з відмивання грошей російських злочинців, які мають зв’язки з російським урядом та спецслужбами, пише у вівторок The Guardian.
Цю схему видання називає «Всесвітня пральня» (Global Laundromat). За документами, які потрапили в розпорядження журналістів, $20 млрд було виведено з Росії за 4 роки – з 2010 по 2014-й, однак детективи вважають, що при ретельнішому слідстві може бути й $80 млрд.
Найбільше грошей серед британських банків пройшло в цій схемі через HSBC, вказує видання: через кредитну організацію, в першу чергу через її відділення в Гонконзі, пройшло $545 млн. Через RBS пройшло $113 млн, через Couts ─ близько $33 млн.
У статті йдеться і про американські банки ─ Citibank ($37 млн) і Bank of America ($14 млн).
Слідчі намагаються з'ясувати, хто з російських політиків та олігархів брав участь у схемі, в рамках якої гроші переводилися з Росії спочатку в банки Молдавії і Латвії, а потім прямували в банки Великобританії і США.
Серед британських компаній, задіяних у схемі, ─ Seabon Ltd, через яку пройшло $9 млрд (ліквідована близько року тому), і Ronida Invest LLP ($6,4 млрд).
У злочинній схемі були задіяні рахунки 19 банків з Росії, пише Guardian, в тому числі «Русский земельный банк» (позбавлений ліцензії в березні 2013 року через сумнівні угоди). У 2012 році контроль над банком перейшов до групи промислово-будівельних компаній, а главою його ради директорів став двоюрідний брат В. Путіна ─ Ігор Путін. Один з акціонерів банку ─ Олександр Григор'єв, якого згодом було затримано за підозрою в організації виведення грошей за кордон. З 2011 по 2014 рік було виведено близько $50 млрд, заявляли представники МВС РФ.
Нагадаємо, що в грудні минулого року британські банки опинилися в центрі скандалу з відмиванням грошей в Сінгапурі і Малайзії.