Британське видання The Guardian продовжує серію викривальних матеріалів про те, як уряд Кіпру продає громадянство ЄС в обмін на інвестиції в острівну країну.
Зокрема, як ішлося в попередньому матеріалі, щоб отримати громадянство за так званою «золотою візою», заявник має вкласти 2 млн євро у власність або ж 2,5 млн євро у компанії чи державні облігації.
Деякі з європейських політиків вважають, що такі схеми підривають саму концепцію громадянства. До кінця року в Європарламенті обговорять необхідність вимагати від країн, які надають громадянство ЄС таким чином, посилити вимоги до заявників.
Кіпрський уряд вже «заробив» на «золотих візах» понад 4 млрд євро, тільки за останній рік паспорти ЄС отримали 400 заявників. The Guardian публікує найбільш помітні імена олігархів.
Геннадій Боголюбов та Ігор Коломоський, засновники і колишні акціонери «Приватбанку», до того як банк націоналізувала держава в 2016 році. Посилаючись на НБУ, видання повідомляє, що обидва партнери незаконно заробили на «Приватбанку» 4,2 млрд євро.
Адвокат Боголюбова підтвердив, що останньому було надано кіпрський паспорт в 2010 році «в результаті того, що він вніс істотні інвестиції в країну (через певні компанії) і повністю виконав вимоги тогочасного законодавства».
А Коломойському громадянство Кіпру було надано «в знак визнання його значних інвестицій в цю країну», сказав представник Коломойського.
Костянтин Стеценко – керуючий партнер Invest Capital Ukraine, який був уповноважений консультувати Петра Порошенка стосовно продажу свого кондитерського бізнесу. Купив громадянство цього року. Представник зазначив, що Invest Capital Ukraine працює на Кіпрі і що «громадянство Стеценка стало корисним доповненням у цих обставинах».
Костянтин Григоришин – найбільший інвестор української комунальної компанії Energy Standard Group, і, за інформацією Forbes, має колекцію творів мистецтва вартістю $300 млн. Його пов'язують з Порошенком, однак він цей зв'язок заперечує. Придбання кіпрського громадянства прокоментувати відмовився.
Серед російських олігархів – Нікіта Мішин, засновник і комерційний директор «Северстальтранса» і колишній член Експертної ради Росії. Не заперечував, що купив громадянство Кіпру в 2015 році.
Леонід Лебедєв, колишній член російського парламенту і єдиний власник Групи Синтез. Forbes оцінює його статки в $1,2 млрд. Лебедєв відмовився прокоментувати придбання громадянства ЄС.
Олександр Пономаренко, російський промисловець, статки – близько $3 млрд. У 2011 році він заплатив 350 млн доларів за палац, нібито побудований для особистої вигоди президента Росії Володимира Путіна, пише видання.
Пономаренко підтвердив факт придбання громадянства Кіпру за інвестиційною схемою у 2016 році. «В даний час я є громадянином двох країн – Росії та Кіпру», – заявив він. Він назвав покупку палацу для Путіна «приватною угодою».