Обидві палати румунського парламенту одноголосно підтримали декларацію, в якій висловлюється занепокоєння з приводу того, що новий закон про освіту, прийнятий Верховною Радою, може порушити прави національних меншин, які проживають в Україні. Про це повідомляє «Укрінформ».
«Парламент закликає до швидкого врегулювання ситуації, що утворилася, у дусі співпраці й конструктивного діалогу і з дотриманням європейських стандартів в області захисту національних меншин, а також положень багатосторонніх і двосторонніх угод, частиною яких є Україна», – сказано в декларації.
Румунські депутати заявляють, що закон «Про освіту» обмежує право на освіту рідною мовою для етнічних румун, яких в Україні проживає близько 400 тисяч.
Зазначається також, що найближчим часом в Україну прибуде група румунських парламентарів, яка обговорить шляхи врегулювання ситуації з владою України.
«Парламент Румунії підтверджує підтримку європейського курсу України й висловлює надію, що в цьому процесі будуть дотримані всі міжнародні стандарти захисту національних меншин», – підсумовується в документі.
Нагадаємо, 5 вересня Верховна Рада ухвалила закон «Про освіту». Мовна стаття закону передбачає поступовий перехід нацменшин 1 вересня 2020 року на українську мову навчання. З 1 вересня наступного року дошкільну й початкову освіту діти можуть здобувати мовою відповідної національної меншини, при цьому паралельно вивчаючи державну.
З 5 класу діти національних меншин починатимуть навчатися державною мовою, а мову нацменшин вивчатимуть як окрему дисципліну.
Міністр освіти й науки Лілія Гриневич заявила, що направить мовну (7-му) статтю на експертизу Ради Європи. Вона переконана, що ця мовна стаття не порушує жодних міжнародних норм.
Напередодні угорський парламент одноголосно засудив український закон про освіту. Депутати вважають, що закон порушить права закарпатських угорців на навчання рідною мовою.