Російські тролі кілька років залякують фінську журналістку, яка розслідує їхню діяльність

Журналістка встановила, що «фабрика тролів» утворена за сприяння російського уряду

фото Twitter Jessikka Aro‏ @JessikkaAro

Фінська журналістка Джессіка Аро взялася досліджувати російську фабрику тролів/ботів. Тролі зі свого боку почали переслідувати її та погрожували як в мережі, так і в реальному житті. Чого коштувало журналістці розслідування проти тролів – у матеріалі ВВС.

Джессіка Аро працює на фінську національну телекомпанію YLE. У 2014 році вона почала розслідувати діяльність проросійської так званої «фабрики тролів». Аро отримала докази, що діяльність «фабрики» санкціонована російським урядом і служить для пропаганди прокремлівської лінії у соцмережах через ботів (автоматизованих аккаунтів) і тролів (реальних людей, які працюють за гроші).

Російський уряд не раз заперечував використання подібних інструментів для втручання в політику західних країн.

Щойно Аро стала проводити дослідження – вона стала об'єктом систематичного залякування, яке триває і донині. Тролі почали поширювати про неї фейки, використовуючи її особисту інформацію, фото, контакти.

Вона не раз зверталася в поліцію, навіть було заведено кілька кримінальних справ за переслідування. Про свій досвід вона розповіла ВВС.

- Чому вас зацікавили боти і дезінформація?

- У 2014 році я зрозуміла, що з'явилося нове явище – інформаційна війна. Я хотіла дізнатися, який вплив боти чи анонімні акаунти здійснюють на Фінляндію, на свободу слова і публічні виступи.

Однак після мого розслідування тролі стали активно поширювати по мережі інформацію, що я іноземний шпигун, з моїм фото, контактами й адресою. Гірше те, що багато людей справді в це повірили – дзвонили чи писали мені і погрожували. Це почалося в 2014 році і триває досі.

- Як іще вас діставали тролі?

- Один жахливий расистський і неонацистський новинний сайт поширював про мене сотні історій, в яких я фігурувала розумово відсталою або фанаткою всесвітньої «теорії змови».

Потім розкопали в старих судових документах інформацію, що колись мене оштрафували на $300 за вживання наркотиків, бо в молодості в мене справді були такі проблеми. Тепер у їхніх фейкових історіях я виступала наркоманкою або наркодилером.

Також вони поширюють інформацію про всі публічні місця та презентації, де я збираюся бути. Вони просто намагаються вбити мене.

Один період вони поширювали відео про мене, в якому представляли мене «тупою блондинкою», яка придумала тролів, а насправді я агент НАТО. Навіть найняли актрису, яка в цих роликах зіграла мене – і поширювали це по мережі.

- Чи змусило це вас припинити розслідувати діяльність тролів та інформаційну війну?

- Це змусило мене замислитися, яким важливим є те, що я роблю. Тому що виявилося, що проблема тролів значно серйозніша, ніж здавалося, судячи з того, з якою запеклістю вони на мене накинулися.

«Чи може хтось допомогти мені, будь ласка? Я отримала десятки й сотні бот-фоловерів, про яких мережа мене не сповістила. Що це означає?»

- Чого вам коштувала вся ця історія?

- Деякі дні набагато важчі, ніж інші. Але у мене багато хороших друзів і багато експертів, які також вивчають цю тему і допомагають мені проводити розслідування. Громадяни моєї країни дуже підтримують мене – я почуваюся дуже добре.

Безмежно вдячна фінській поліції, яка допомогла мені. Деякі з цих [проросійських] активістів підозрюються в серйозних злочинах, а фінська поліція зараз створила підрозділ по боротьбі з інтернет-провокаторами.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS