ФБР розкрило мільярдні схеми, згідно з якими представники російської атомної промисловості давали хабарі владі США, займалися відкатами, вимаганням і відмиванням грошей для розширення своєї присутності в американській атомній енергетиці, повідомляє видання The Hill.
ФБР взнала про це ще до того, як адміністрація екс-президента Барака Обами в 2010 році схвалила суперечливу угоду, в результаті якої Москва отримала контроль над більшою частиною американського урану.
The Hill з посиланням на урядові документи та інтерв'ю пише, що федеральні агенти ще в 2009 році знайшли американського свідка, що працював у російській атомній промисловості і надав фінансову документацію, негласні записи розмов та перехоплені Е-мейли.
З отриманих матеріалів випливало, що Москва скомпрометувала американську компанію, яка займалася перевезеннями урану, за допомогою хабарів і відкатів в порушення Закону про боротьбу з корупцією за кордоном.
ФБР також отримало свідчення очевидців, підкріплені документами, з яких випливало, що чиновники з російської ядерної сфери направляли в США мільйони доларів, призначені для благодійного фонду екс-президента Білла Клінтона в період, коли держсекретар Хілларі Клінтон працювала головою Комітету з іноземних інвестицій США – урядового органу, який прийняв позитивне рішення для Москви.
Схема з вимагання здійснювалася «за згодою [російських] чиновників високого рівня», які «отримували частину надходжень» від відкатів, повідомив агент у заяві під присягою через кілька років, пише газета.
Однак замість того, щоб негайно висунути звинувачення в 2010 році, міністерство юстиції продовжувало розслідування ще майже чотири роки, поки російська корупція в ядерній сфері продовжувалася. Якраз в цей період адміністрація Обами прийняла суттєве рішення на користь комерційних ядерних амбіцій Путіна, вказує The Hill.
Жовтень 2010 року: Держдепартамент та Комітет з іноземних інвестицій в США схвалили частковий продаж канадської видобувної компанії Uranium One російській держкорпорації «Росатом», завдяки чому Москва отримала контроль більш ніж над 20% поставок американського урану.
Потім в 2011 році адміністрація дозволила дочірній компанії «Росатома» Тenex продавати комерційний уран американським атомним електростанціям в партнерстві з United States Enrichment Corp.
Зібрані ФБР докази вказували на те, що Вадим Мікерін – російський бізнесмен, який відповідав за розширення впливу Росії в атомній промисловості США – здійснював протиправні дії, починаючи з 2009 року. Мікерін займав пост директора компанії Tenex з початку 2000-х років і відповідав за співпрацю «Росатома» з США.
У 2010 році Мікерін відправився в США по робочій візі, виданій адміністрацією Обами, щоб відкрити на території США нове підприємство «Росатома» під назвою Tenam.
Інформатор ФБР, американський бізнесмен, почав відправляти Мікеріну відкати, попередньо повідомивши про це ФБР. Перший відкат, зафіксований ФБР, датований 27 листопада 2009 року.
Розслідування ФБР шахрайської схеми всередині атомної індустрії виявилося справжньою золотою жилою – воно дозволило розкрити російську схему відмивання грошей, у якій хабарі і відкати переправлялися через фінансові інструменти на Кіпрі, у Латвії та на Сейшелах.
Міністерство юстиції США та ФБР не удостоїлися майже ніяких похвал у 2014 році, коли Мікерін і його поплічники були арештовані, і їм були пред'явлені звинувачення. Згодом звинувачення проти Мікеріна звелося лише до відмивання грошей.
15 грудня 2015 року Мінʼюст США заявив, що Мікерін, «колишній російський чиновник, який живе в Меріленді, сьогодні був засуджений до 48 місяців в'язниці» і до виплати $2,1 млн штрафу.
Видання зазначає, що справі ніколи не було надано жодного розголосу, саме тому більшість лідерів Конгресу не знають про наймасштабніше розслідування російських корупційних схем у атомній галузі США.