«Нафтогаз» виграв суд, однак має виплатити відшкодування «Газпрому»

Арбітражний суд визначив недійсними кабальні положення контракту, привівши його до ринкових європейських стандартів

Фото УНІАН

Арбітражні розгляди спору між НАК «Нафтогаз України» і «Газпромом» за контрактом купівлі-продажу газу завершилися тим, що більшість вимог української компанії повністю або частково задоволені. Однак «Нафтогаз» повинен доплатити «Газпрому» $1,5–2 млрд. Про це повідомляють Українські Новини.

Згідно з повідомленням, «Нафтогаз» має на меті оскаржити рішення щодо виплати «Газпрому» в апеляційному суді Швеції.

Українська сторона подала позов у червні 2014 року. Першим рішенням суду визначалось, що Україна не потребувала обсягів газу в 52 млрд кубометрів, які країна мала б щорічно закуповувати згідно з умовами.

Арбітраж визнав необхідність зменшити річний обсяг газу орієнтовно до 5 млрд кубометрів, що мають закуповуватись «Нафтогазом». 

Разом з цим ціна газу, який був куплений у «Газпрому» в ІІ кварталі 2014 року, знижена на 27% – з $485 за тисячу кубометрів до $352.

У грудні 2013 року «Нафтогаз» і «Газпром» підписали доповнення до контракту на купівлю газу. Відповідно до доповнень, ціну газу було знижено до  $268,5. Але після зміни влади в Україні російська сторона відмовилась від цих умов.

З квітня російська сторона почала виставляти ціну відповідно до умов чинного контракту – $485 за тисячу кубометрів (без знижок). НАК проводив оплату газу як і раніше – по $268,5.

Арбітраж визнав несправедливість обох цін і визначив ціну газу в $352, отже   «Нафтогазу» треба виплатити «Газпрому» різницю в $650 млн, а з урахуванням штрафу в приблизно 11% річних, сума збільшується до $890 млн. «Нафтогаз» також має заплатити за отриманий у грудні 2013 року газ – близько $630 млн.

За підрахунками, сума відшкодування «Газпрому» складає близько $1,5 млрд.

Російська сторона зазначила, що сума відшкодування становить $2,019 млрд, і з 22 грудня на неї нараховується 0,03% штрафу за кожен день прострочення. Різниця в сумах полягає в різному підході до обліку оплати російського газу. 

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS