Міністерство енергетики та вугільної промисловості України офіційно запросило потенційних партнерів ПАТ «Магістральні газопроводи України» (ПАТ «МГУ») з 26 країн світу до попередніх консультацій щодо управління газотранспортною системою (ГТС) країни, повідомляється на сайті міністерства.
Відповідне запрошення Міненерговугілля надіслало до Посольства США в Україні та Представництва ЄС в Україні.
Як зазначається, уряд опрацьовує питання залучення до ПАТ «МГУ» одного або декількох партнерів, які відповідатимуть вимогам ст. 21 Закону України «Про ринок природного газу».
Метою переговорів є, зокрема, обговорення можливих умов, в тому числі майбутнього конкурсу, для залучення партнера або партнерів ГТС до ПАТ «МГУ».
Крім того, зазначається, що процес попередніх консультацій буде здійснювати Уряд України в особі Міненерго, а також робочої групи, утвореної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 13 грудня 2017 року.
Як писав Mind, очікується, що з липня 2018 року за транзит газу відповідатиме нове ПАТ «Магістральні газопроводи України» – філія «Укртрансгазу», формування якої НАК «Нафтогаз України» завершив до 1 грудня, НАК припинить займатися транспортуванням газу. Як зазначалося, ці кроки спрямовані на розукрупнення (анбандлінг) НАКу, аби подолати його монополізм на вітчизняному ринку газу.
Водночас Кабмін має намір відібрати ГТС в «Укртрансгазу» через невиконання плану анбандлінга.
Більше про протиріччя «Нафтогазу» з Міненерго та урядом щодо планів організації компанії – оператора магістральних газопроводів читайте у матеріалі Mind «Вперед у минуле»: чому стратегія реформування «Нафтогазу» нежиттєздатна».
Нагадаємо, що газотранспортна система і підземні газосховища відіграють центральну роль в нафтогазовій реформі. Ці активи є держвласністю і знаходяться на балансі Фонду державного майна України. ФДМУ, своєю чергою, делегував функції управління ГТС і ПСГ Міненерго. Натомість, Міненерго передало право користування цими активами оператору газотранспортної системи України – компанії «Укртрансгаз», що входить до структури НАК.
Також читайте у Mind про рішення Стокгольмського арбітражу щодо питань ціни на газ та його транспортування теріторією України.