В 2017 році фінансова децентралізація забезпечила зростання місцевих бюджетів до 170 млрд грн., а власні доходи 366 об’єднаних територіальних громад, які було створено завдяки реформі, зросли в 1,8 разів. Про це йдеться на сайті Міністерства регіонального розвитку будівництва та житлово-комунального господарства України із посиланням на виступ прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана.
Громади мають змогу повністю розпоряджатись власними коштами та направляти їх на найбільш актуальні потреби людей, а саме: покращення інфраструктури, оснащення лікарень та навчальних закладів, вирішення питання збирання та утилізації сміття та інші.
Прем’єр-міністр неодноразово підкреслював, що зупиняти процес децентралізації ніхто не збирається, оскільки урядова модель соціально-економічного розвитку країни базується на системі сильного місцевого самоврядування.
Не менш важливим, на думку Гройсмана, є і залучення місцевої влади до фундаментальних змін, які зараз відбуваються в системі освіти, медицини та сфері енергоефективності.
Проекти будівництва об’єктів освітньої інфраструктури та термомодернізація житлового фонду повинні стати пріоритетними для органів місцевого самоврядування. При цьому, прем’єр-міністр наголосив, що держава готова надати необхідну підтримку для зусиль в регіонах – передусім за допомогою ресурсів Державного фонду регіонального розвитку.
Держбюджет на 2018 рік передбачає 6 млрд асигнувань на ДФРР. Субвенція на формування інфраструктури об’єднаних територіальних громад становитиме 1,9 млрд грн.
Децентралізація виступає одним з головних напрямів того «пучка» реформ, який запропонували уряди, сформовані парламентською більшістю у 2014-2017 роках. Завершується вже четвертий рік реформування територіальної системи органів влади, а головної мети – суттєвого збільшення податкових та неподаткових надходжень до бюджетів територіальних громад, особливо сільських, – так і не досягнуто. Коли децентралізація дозволить збільшити надходження до місцевих скарбниць можна дізнатись із матеріалу Mind «Залишатися на місцях: як і чим наповнити бюджети громад».