Контракт з ПАТ «Газпром» на транзит газу продовжить діяти, як ним передбачено, до кінця 2019 року, незалежно від планів російської компанії по його розірвання через Стокгольмський арбітраж, повідомляє Інтерфакс-Україна.
Як зазначається, про це заявив головний комерційний директор НАК «Нафтогаз Україна» Юрій Вітренко на прес-конференції в Києві в понеділок.
«Якщо протягом 45 днів (термін на досудове врегулювання, прописане в контракті – ред.) не будуть досягнуті домовленості і «Газпром» звернеться в арбітраж, арбітраж буде тривати роки. На наш погляд, з практичної точки зору нічого не станеться, контракт буде діяти до кінця 2019 роки», – сказав він і додав, що винятком може бути тільки, якщо «Газпром» піде на дії у позаправовому полі.
Крім того, він заявив, що «Нафтогаз» володіє в даний час достатніми ресурсами для забезпечення закупівель газу в Європі, а також має можливість залучити додаткові кошти від міжнародних фінансових організацій та на ринку. Зокрема йдеться про відкриту кредитну лінію на $ 500 млн від Міжнародного банку реконструкції та розвитку, а також компанія веде переговори і про відновлення кредитної лінії з ЄБРР на $300 млн.
Крім того, за словами Вітренко, «Нафтогаз» направить «Газпрому» листа з пропозицією почати переговори про приведення контрактів у відповідність з прийнятими змінами в українському законодавстві.
Раніше повідомлялося про намір «Нафтогазу» найближчим часом направити «Газпрому» пропозицію щодо початку переговорів про перегляд тарифу на транзит природного газу.
Так, за аргументацією Стокгольмського арбітражу щодо необхідності перегляду тарифів «Нафтогаз» виходив з прийнятих національним регулятором (НКРЕКУ) нових правил ціноутворення на послуги з транспортування газу в країні. Крім того, НАК посилався на раніше запропоновані «Газпрому» переговори про необхідність перегляду транзитного тарифу з 2010 року відповідно до європейських правил.
За першою аргументації арбітраж відхилив вимоги НАК, оскільки до його компетенції не належить впровадження і застосування в Україні прийнятого країною нового енергетичного законодавства – цим повинен займатися український регулятор. За другою аргументацією арбітраж виявив невідповідність формальним вимогам спрямованого «Газпрому» листа про переговори щодо перегляду транзитного тарифу.
«Зараз ми точно переконаємося, що лист про перегляд тарифу буде відповідати всім вимогам і найближчим часом воно буде направлено «Газпрому», – підкреслив Вітренко, при цьому додавши, що після цього, згідно з процедурою, спочатку мають відбутися переговори. У разі, якщо сторони не зможуть домовитися, «Нафтогаз» зможе подати позов до Стокгольмського арбітражу.
Як повідомлялося, згідно з контрактом «Нафтогазу» і «Газпрому» від 2009 року щодо транзиту газу, ставка тарифу на його транспортування територією України є плаваючою і визначається за формулою, залежною від вартості паливної складової та інфляції в Європі.
Водночас, українська сторона неодноразово заявляла, що тариф за транзитним контрактом є заниженими в порівнянні з європейським, його необхідно переглянути.
Також Вітренко повідомив, що силові структури на прохання «Нафтогазу» взяли під посилену охорону об'єкти газотранспортної системи (ГТС) України і нагадав ситуацію, що мала місце раніше в Туркменістані, коли під час конфлікту з «Газпромом» сталися вибухи на туркменських газопроводах.
Нагадаємо, сьогодні «Газпром» офіційно направив повідомлення в «Нафтогаз України» про початок процедури розірвання контрактів на поставку і транзит газу. Причиною став програш «Газпрому» в арбітражному суді Стокгольма, згідно з рішенням якого російський монополіст має виплатити «Нафтогазу» штраф у розмірі $2,56 млрд.
Водночас, у «Нафтогазі» повідомили, що закривають своє представництво у Росії.