KPMG: ринок M&A угод в Україні минулого року відновив зростання

За кількістю угод – на 22%, за вартістю – на 37%

Фото: Shutterstock

Ринок угод злиття та поглинань (M&A) в Україні за минулий рік відновив зростання, як за кількістю угод (на 22%), так і за загальною вартістю проведених транзакцій (на 37%у порівнянні до попереднього року), та перевищив $1 млрд і продовжить зростання й надалі. Про це повідомляє компанія KPMG в Україні з посиланням на результати власного огляду зазначених угод.

«Кількість транзакцій та сукупна вартість угод будуть демонструвати значний приріст у порівнянні з 2017 роком. Це обумовлено очікуваним зростання економіки внаслідок очікуваних структурних реформ за підтримки міжнародних фінансових установ, що забезпечить підвищення конкурентоспроможності економіки, а це. зі свого боку, сприятиме подальшому зростанню та покращенню інвестиційного клімату», – прогнозують у KPMG.

Однак основними ризиками для подальшого зростання ринку M&A залишаються незадовільні темпи реформ, а також очікування виборів президента та Верховної Ради наступного року та все ще несприятлива макроекономічна ситуація.

Як зазначається, у 2017 році найбільшими стали три угоди, вартість кожної з них перевищила $100 млн. Так, «Кернел» Веревського використала частину надходжень від січневого розміщення євробондів на придбання компанії «Українські аграрні інвестиції» у російської групи Onexim за $155 млн. Група міжнародних інвесторів придбала 13% акцій Ferrexpo в CERCL Holdings за $126 млн, Evraz Group продала український залізорудний та збагачувальний комбінат (ЄСБ) групі DCH Group за $110 млн.

Основним фактором, що вплинув на кількість M&A угод у металургійній і гірничодобувних галузях. стало загострення конфлікту на сході України та повне припинення вантажопотоку між зоною АТО та контрольованою територією України. Продаж комбінату «Євраз Суха Балка» став одним із головних чинників майже потрійного зростання вартості угод у секторі – з $90 млн у 2016-му до $251 млн у 2017 році. Деякі з найбільших промислових холдингових компаній України або проводять реструктуризацію активів, або продають активи на Донбасі.

Крім того, у секторі енергетики та комунальних послуг вартість операцій злиття та поглинання зросла майже в 5 разів  – з $27 млн у 2016-му до $122 млн у 2017 році. Основним чинником стала приватизація державних міноритарних пакетів акцій 5 обленерго, що знаходяться під контролем DTEK (Systems Capital Management). Ці операції склали більшість надходжень держави від приватизації в минулому році.

Водночас 44% всього обсягу ринку M&A становили операції в секторі сільського господарства, де  було здійснено угод у загальному розмірі близько $452 млн, що втричі перевищує аналогічний показник попереднього року.

Щодо M&A операцій у банківському секторі минулого року відбулося зниження їх обсягів через обмеження Національного банку стосовно діяльності банків із російським капіталом, зокрема, щодо заборони на розподіл дивідендів та погашення міжбанківських кредитів. Зазначене призвело до початку згортання діяльності російських банків в Україні. Так, у 2017 році було оголошено 14 угод продажу українських дочірніх компаній російських банків на загальну суму $40 млн.

Як зазначається, у 2017 році найбільш активними іноземними інвесторами в Україні були компанії з СНД, Північної Америки та Європи. Інвестори, зареєстровані в інших країнах СНД, орієнтувалися переважно на придбання в українських акціонерів активів у Криму.

Водночас, як писав Mind, загальна сума всіх оголошених угод M&A у світі склала $3,6 трлн.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS