Група Bellingcat виявила, що старший аналітик Пентагону з питань Росії підполковник Девід Джуберг є фейком. Про це йдеться в розслідуванні Bellingcat.
Зазначається, що слова Джуберга часто цитували українські та російські ЗМІ, зокрема, відомі російські опозиціонери називали його поважним аналітиком та власним знайомим у реальному житті.
Як виявилось, Девід Джуберг є вигаданим персонажем, пов’язаним з групою осіб у США, у першу чергу з американським фінансистом з хорошими зв’язками Деном К. Рапопортом. Саме він писав під іменем «Девід Джуберг» – про це розповів відомий експерт з Росії Девід Саттер та інші джерела Bellingcat у Вашингтоні.
Підтримувати фейкового персонажа Рапопорту допомагали його друзі, зокрема і його університетський друг, який дозволив використовувати свої фото.
Ден Рапопорт у 2000-х працював у фінансовій сфері в Росії, а після цього почав активно підтримувати опозиціонерів. Наприкінці 2016 року він переїхав до Києва та, за останніми даними, працює у фінансовій сфері в Україні.
Міністерство оборони та Держдепартамент США підтвердили, що людина з таким іменем у них ніколи не працювала.
З весни 2015 року по осінь 2017 року Джуберг вів популярну сторінку у Facebook в основному російською мовою, хоч і з українським акцентом. Його профіль швидко завоював популярність. На той час, у розпал російської агресії в Україні, Джуберг позиціонував себе як джерело інформації безпосередньо з Пентагону.
На його сторінці в розділі «Про мене» було вказано наступне: «Я ветеран ВС США, нащадок Росіян, пишу історію, правду, факти, все, що приховують від Росіян російські державні ЗМІ».
Щоб розповідати правду, приховану від росіян, він публічно висміював прокремлівських блогерів та рядових користувачів, а також масово додавав супротивників Кремля в друзі в соціальних мережах. На його сторінці продовжилась публікація аналітики з різних питань, у першу чергу – пов'язаних з Росією та Україною.
Зазначається, що Джуберг завоював прихильність російських опозиціонерів та українців, коли влітку 2016 року написав та закликав користувачів відправити листа керівництву соцмережі Facebook із закликом розібратись із нібито прокремлівською упередженістю її модераторів.
Українські сайти новин такі як «Діалог», «Обозрєватєль», «Сєгодня», УНІАН та інші, часто публікували статті, які було засновані на публікаціях Джуберга в мережі.
Цінність новин полягала не в тому, що блогер цікаво висловлювався про Росію, а в тому, що інтерв’ю нібито давав реальний представник Пентагону, який може виступати від імені Міністерства оборони США.