Країни Заходу знайшли спосіб обійти право Росії накладати вето на будь-яку резолюцію ООН, пов’язану з хімічними атками в Сирії чи іншими геополітичними проблемами, пише The Guardian.
Мова йде про прийняту в 1950 резолюцію Генасамблеї ООН «Єдність заради миру»: згідно з нею, будь-яка резолюція, якщо вона стосується навколовоєнних питань і пов’язана зі збереженням миру на планеті, може бути передана на розгляд Генасамблеї ООН, навіть якщо за неї проголосували не всі 15 країн-членів Ради Безпеки, а лише 2/3 з них – 9 країн.
В 1950 році в умовах Холодної війни це рішення було прийнято на той випадок, якщо Радбез ООН не може виконувати свої повноваження в сфері безпеки через суперечки постійних членів.
Ця резолюція дозволила в обхід спротиву СРСР почати військову акцію проти Північної Кореї від імені міжнародної спільноти.
З початку 1950-х років модель дій, запропонована «Єдністю на користь світу», застосовувалася кілька разів, але більш ні разу не використовувалася для організації військових дій.
Пропозиція застосувати цей прецедент була висловлена на закритій зустрічі постпредів при ООН в Швеції. Її будуть обговорювати ще на кількох зустрічах на цьому тижні, пише видання.
«Російське вето не повинно стати кінцем всіх колективних зусиль світової спільноти запровадити відповідальність за використання ядерної зброї, – сказав Ян Мартін, колишній посадовець в ООН и глава Amnesty International. – Відповідальність за припинення жахів Сирійської війни лежить на всій міжнародній спільноті».
З початку війни в Сирії Росія 11 разів використовувала право вето, щоб блокувати дії Ради Безпеки ООН, пов’язані з цим воєнним конфліктом.
В черговий раз Росія заблокувала резолюцію ООН щодо розслідування хімічної атаки в Сирії 10 квітня – після того, як урядовими військами Башара Асада було вбито нервово-паралітичним газом понад 70 людей у сирійському місті Дума в ніч на 8 квітня.