Результати дослідження практики роботи на ринку споживчого кредитування, проведеного під керівництвом проекту USAID «Трансформація фінансового сектору», показали, що українські фінансові установи (банки та небанківські установи) регулярно порушують положення Закону України №1734-VIII «Про споживче кредитування» від 10 червня 2017 року, що прослідковується в рекламі, розкритті інформації, умовах кредитів, повідомленні реальної вартості кредиту та при виборі страхових компаній.
Заступник керівника проекту USAID «Трансформація фінансового сектору» Юлія Вітка основною причиною визначає відсутність у регуляторів фінансового ринку достатніх повноважень із правозастосування – особливо права накладати штрафи за порушення прав споживачів.
«Другою причиною є те, що фінансові установи мало зробили, щоб змінити свої практики та привести їх у повну відповідність до вимог закону», – прокоментувала Вітка.
Зокрема, під час дослідження було визначено, що:
Зміни, які передбачало прийняття закону «Про споживче кредитування», мали б забезпечити не тільки права кредиторів, але й захист прав позичальників від недоброчесної практики кредитування. Проте, дослідження продемонстрували, що невиконання вимог законодавства все ще залишається проблемою. Як зазначила заступник голови НБУ Катерина Рожкова, разом із законом слід було прийняти й законопроект 2456-д, який удосконалював захист прав споживачів фінансових послуг, оскільки регулятор не наділений повноваженнями контролювати виконання вимог закону.
Нагадаємо: Національний банк разом із проектом USAID «Трансформація фінансового сектору» та Незалежною асоціацією банків України оголосили конкурс «ФінТех Виклик» для сприяння фінансовій інклюзивності в Україні із загальним призовим фондом у 1,5 млн грн.