Кабінет Міністрів України погодив виділення Державному космічному агентству (ДКАУ) з резервного фонду 28 млн грн на витрати ДП «Укркосмос» на врегулювання в Лондонському міжнародному арбітражному суді спору з канадською MDA в проекті створення і запуску супутника національної супутникової системи зв'язку (НССЗ) «Либідь». Про це повідомляє Інтерфакс.
Проект відповідного розпорядження кабінету міністрів схвалений на засіданні уряду в середу, 25 липня, за процедурою без обговорення.
Так, 26 лютого 2018 року «Укркосмос» подав позов до Лондонського арбітражу проти канадської MDA. Причиною стала необгрунтована спроба канадської компанії розірвати в односторонньому порядку укладений в 2010 році контракт на створення і запуск супутника НССЗ «Либідь». Розгляд спору з MDA в Лондонському арбітражі передбачено умовами контракту.
Українська сторона вимагає від MDA повернути перераховані їй з держбюджету на реалізацію проекту $ 224,5 млн.
У документі зазначено, що кошти на арбітраж у терміновому порядку для забезпечення оплати до 31 липня 2018 року першого платежу в сумі $0,2 млн на рахунок Лондонського арбітражу. Загальна сума витрат, що виділяється ДКАУ в 2018 році на врегулювання спору включає також арбітражні витрати і оплату гонорарів міжнародним юристам.
Фінансування проекту забезпечено за рахунок залученого в 2009 році під держгарантії кредиту Канадського експортного агентства (EDS) обсягом $ 254,6млн. Реалізація проекту була під загрозою зриву в зв'язку з анексією Криму і втратою українською стороною наземної інфраструктури, що залишилася на півострові. Проте в 2014-2015 роках на материку було створено новий центр управління польотом космічним апаратом, а також новий командно-вимірювальний пункт.
Запуск «Либідь» планувався у 2012 році, проте терміни запуску неодноразово зміщувалися. Серед озвучених причин – банкрутство ПАТ «Діамантбанк» (Київ), одним з клієнтів і кредиторів якого з 2015 року виступало ДП «Укркосмос».
Нагадаємо: уряд в жовтні 2017 року підтримав пропозицію ДКАУ про дофінансування проекту на $17 млн. У листопаді того ж року ДКАУ озвучило плани із забезпечення запуску супутника в кінці 2018 року.