МЕРТ ініціює скасування книг відгуків та пропозицій

Загальні витрати на адміністрування цієї «опції» для бізнесу складають приблизно 125,6 млн грн на рік

Фото: Shutterstock

Мінекономрозвитку (МЕРТ) пропонує скасувати Книги відгуків та пропозицій відповідно до європейського досвіду та практик та через те, що вона не є дієвим інструментом для захисту прав та вводить споживачів в оману.

Як повідомляє МЕРТ на своєму сайті, міністерство підготувало відповідний проект постанови.

«Книга відгуків та пропозицій є застарілим та неефективним для споживачів інструментом. У країнах Європейського союзу вона не використовується. Бізнес має надавати перевагу іншим каналам, таким як електронні звернення, гарячі телефонні лінії, завдяки яким можна швидко отримати відповідь чи відстежити статус свого звернення», – пояснюють у міністерстві.

Крім того, іншим недоліком зазначеної книги є те, що громадяни мають вказувати свої персональні дані (адресу, номер телефону, інше). Оскільки доступ до цього інструменту має кожен, персональні дані можуть бути використані недобросовісним бізнесом чи шахраями. 

Як зазначають у МЕРТ, вимога щодо ведення Книги відгуків та пропозицій створює зайвий тиск на добросовісний бізнес, адже підприємці змушені витрачати значні кошти на організацію виконання вимог (встановлення відповідального за ведення книги, забезпечення щоквартальної перевірки щодо ведення книги, розгляд звернень, зберігання листів, підготовку звітів).

За розрахунками, загальні витрати на адміністрування цього регулювання для бізнесу складають приблизно 125,6 млн грн на рік. Крім того, штраф від Держпродспоживслужби може накладатися навіть не через факт порушення прав споживачів, а просто у разі неправильного оформлення книги.

Таким чином, даний проект постанови дає можливість захистити персональні дані споживачів, перейти до сучасних інструментів подання скарг, спростити життя бізнесу, звільнити органи влади від перевірки правильності заповнення цієї книги.

Як зазначається, Книгу відгуків та пропозицій запроваджено ще в Радянському Союзі, і на той час вона була майже єдиним засобом контролю за підприємствами, установами та організаціями, які надавали послуги громадянам.

Про популярні кейси з усунення колег на ринку читайте у колонці Compliance officer юриста практики безпеки бізнесу ЮК Juscutum Віктора Шульги спеціально для Mind.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS