NASA відзначає 60-річчя і запускає новий проект з пошуку позаземних цивілізацій

Агентство застосує найновіші технології для виявлення в космосі техносигналів – доказів існування інопланетян

фото pixabay.com

60 років тому в США почало працювати Національне управління з аеронавтики і дослідження космічного простору – NASA. З перших же місяців існування новостворена структура вступила в жорстку конкуренцію з радянським Міністерством загального машинобудування. Стартувала космічна гонка, яка тривала до 1975 року.

У відеоролику тривалістю 1 хвилину NASA розповіло про свої успіхи та досягнення за цих 60 років.

Між тим агентство має плани на майбутнє і запускає проект з пошуку техносигналів у космосі, які можуть свідчити про наявність позаземних цивілізацій, зазначає nv.ua.

Техносигнали включають лазерні випромінювання, ознаки масивних мегаструктур, таких як Сфери Дайсона або сильно забруднені атмосфери. Вчені також згадували про виявлення мегаполісів на інших планетах через їх тепловий підпис і виявленні супутників, що обертаються навколо інших планет.

«Земля постійно випускає техносігнатури: їх найпоширеніша форма – радіохвилі. Техносігнатури можуть також складатися з лазерних випромінювань, штучного світла або тепла екзопланети, а ще з хімічних елементів, які здатні забруднити атмосферу. Все це, ймовірно, вказує на розвинену цивілізацію», – йдеться в повідомленні агентства.

За словами дослідників, в квітні 2018 року в Конгресі США висловили зацікавленість в тому, щоб NASA підтримало науковий пошук техносигналів. Конгрес закликав NASA шукати на деяких з недавно виявлених екзопланет (планет, за розмірами подібних до Землі – ред.) докази існування цивілізацій.

Сьогодні в NASA працюють близько 18 тисяч співробітників. Річний бюджет управління становить рекордних $20 млн. Безпосереднє керування управлінням здійснює віце-президент США, на даний момент – Майкл Пенс.

За останні кілька років у NASA з'явилося нове покоління космічних апаратів, включаючи телескоп TESS, космічний телескоп «Джеймс Вебб», CHEOPS і PLATO. Телескопи нового покоління дозволяють вивчати, зокрема, атмосферу екзопланет. З їхньою допомогою вчені розраховують знайти ознаки життя за межами Сонячної системи.

***

Політ Юрія Гагаріна 12 квітня 1961 року спровокував США на формування програми «Аполлон», метою якої стало висадження людини на Місяць, розповідає gazeta.ru. За сприяння президента Джона Кеннеді на реалізацію ідеї було направлено $9 млрд. За масштабами проект перевершував навіть створення атомної бомби. США йшли до успіху майже вісім років. Висадка астронавтів Ніла Армстронга і Базза Олдріна на поверхню супутника Землі відбулася 20 липня 1969 року. Протягом трьох наступних років на Місяць опустилися ще 5 кораблів.

У тому ж 1961-му почалися запуски пілотованих кораблів.

5 травня Алан Шепард здійснив суборбітальний політ тривалістю 15 хвилин. На відміну від радянських космонавтів, які катапультувалися при посадці, пілоти «Меркурія» приземлялися безпосередньо в кабіні. Астронавт брав більшу участь в пілотуванні, ніж на автоматизованих «Схід».

У 1973 році американці запустили свою першу і єдину орбітальну станцію «Скайлеб». На ній по черзі працювали три експедиції. Заключна, в складі Джералда Карра, Едварда Гібсона і Вільяма Поуга, поставила абсолютний рекорд тривалості перебування людини в космосі – 84 дні.

15 липня 1975 радянський космічний корабель «Союз» вперше в історії здійснив міжнародне стикування з американським кораблем «Аполлон».

Одночасно NASA досліджувала Марс. У 1971 році автоматичний зонд «Маринер-9» став першим апаратом, який вийшов на орбіту Марса. А в 1975-му станції «Вікінг-1» і «Вікінг-2» висадилися на його поверхні. За допомогою «Вояджера» співробітники управління вивчали Юпітер, Сатурн, Уран і Нептун. Ці зонди здатні пережити мільярди років подорожі через міжзоряний простір, а тому містять послання землян для інопланетян. У 2012 році американці успішно приземлили марсохід «К'юріосіті».

Фахівці NASA взяли активну участь у створенні Міжнародної космічної станції.

Недоліками організації вважають захоплення локальними проектами на шкоду глобальним програмам. Сьогодні NASA близька до завершення розробки нового корабля «Оріон», перший політ якого, втім, не раз відкладався.

Незважаючи на появу потужних комерційних проектів Ілона Маска і Джефа Безоса, позиції NASA в космічній галузі досі потужні, а підтримка держави солідна.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS