Японські біологи незабаром зможуть проводити експерименти з редагування людських ембріонів в лабораторії. Офіційні правила з проведення подібних експериментів випустила експертна комісія при Міністерстві охорони здоров'я і науки Японії, пише видання Nature, на яке посилається HighTech.
Хоча законодавство Японії прямо не забороняє редагувати людський геном, влада не публікувала ніяких конкретних рекомендацій з цього приводу.
За словами біоетика з Університету Хоккайдо в Саппоро Тецуя Ісіі, незважаючи на те, що в правилах забороняється вирощувати генно-модифікованих людей, уряд, по суті, легалізував втручання в геном людини – раніше він максимально нейтрально ставився до цієї галузі біології.
Крім того, в новому документі правило про заборону розмноження генетично модифікованих людей не є юридично обов'язковим.
Проект нових правил спочатку пройде стадію громадських обговорень, а втілитися в життя зможе вже на початку наступного року.
Маніпулювання ДНК у ембріонів дозволить вченим розуміти, як відбувається саме ранній розвиток людини. У довгостроковій перспективі технологія зміни геному дозволить уникнути генетичних мутацій, які викликають серйозні захворювання.
При цьому багато етиків, біологів і лікарів по всьому світу вважають, що редагування генів людського ембріона дуже суперечливе, оскільки воно може використовуватися і в немедичних цілях.
Багато країн забороняють подібні технології, дозволяючи лише займатися генним редагуванням в нерепродуктивних дорослих клітинах.
На сьогодні в світі було проведено 8 великих досліджень з редагування генів людини. Більшість з них проведено в Китаї і США, де використання цієї технології не порушує ніяких законів, однак може відбуватися тільки при приватному фінансуванні. Ще деякі пройшли у Великобританії – компанії, які хочуть займатися цим, зобов'язані отримати дозвіл від спеціальної комісії.