Ділові очікування бізнесу залишаються на високому рівні – НБУ

Високі темпи зростання економічної активності зберігаються в основному завдяки поліпшенню прогнозів щодо загальних обсягів реалізації продукції власного виробництва

Фото: Shutterstock

Український бізнес зберігає позитивні очікування відносно рівня ділової активності у наступні 12 місяців. Індекс ділових очікувань на наступні 12 місяців становив 117,2%. Про це свідчать результати опитування керівників підприємств, проведеного Національним банком України у IІІ кварталі 2018 року.

Високі темпи зростання економічної активності зберігаються в основному завдяки поліпшенню прогнозів щодо загальних обсягів реалізації продукції власного виробництва, а також інвестиційних видатків на машини, обладнання та інвентар. Збільшення інвестиційних видатків на своїх підприємствах у наступні 12 місяців очікують респонденти всіх видів економічної діяльності.

Підприємства зберігають позитивні оцінки щодо поточного фінансово-економічного стану своїх підприємств та очікують поліпшення в наступні 12 місяців.

Одночасно бізнес відзначає низький рівень залишків готової продукції та брак власних виробничих потужностей у разі неочікуваного збільшення попиту.

Підприємства продовжують очікувати зростання обсягів залучення іноземних інвестицій. Зростання очікують респонденти всіх видів економічної діяльності, крім респондентів сільського господарства, найбільше – респонденти підприємств енерго- та водопостачання.

Очікування щодо зростання потреби в позикових коштах найближчим часом також залишилися практично на рівні попереднього кварталу: баланс відповідей – 36.9% (у ІІ кварталі 2018 року – 36.3%). Однак третій квартал поспіль скорочується частка респондентів, яка планує залучати банківські кредити. Серед тих, хто планує брати кредити, залишається високою частка респондентів, які планують брати кредити в національній валюті – 82,2%.

Найбільш стримуючим фактором для залучення підприємствами позик залишаються високі ставки за кредитами (69.1% респондентів).

Разом з цим, більше 30% респондентів очікують, що обсяги виробництва зростатимуть, і близько 50% переконані, що вони залишаться на попередньому рівні. Позитивні очікування спостерігаються протягом останніх десяти кварталів поспіль.

Підприємства знизили інфляційні очікування? Зростання споживчих цін очікується на рівні 8.9% (у ІІ кварталі 2018 року – 9.6%). Основним фактором впливу на зростання цін залишається курс гривні до іноземних валют (82.8% відповідей). На другом у місці – витрати на виробництво, проте вага цього чинника порівняно з попереднім кварталом знизилась на 3.1 в.п до 68,5%.

Другий квартал поспіль підприємства знижують інфляційні очікування. Так, за підсумками опитування зростання споживчих цін очікується на рівні 8.9% (у ІІ кварталі 2018 року – 9.6%). Основним фактором впливу на зростання цін залишається курс гривні до іноземних валют (82.8% відповідей). На другом у місці – витрати на виробництво, проте вага цього чинника порівняно з попереднім кварталом знизилась на 3.1 в.п до 68,5%.

Опитування Нацбанку проводилося з 03 серпня по 04 вересня 2018 року. В опитуванні взяли участь 682 підприємства із 22 регіонів країни які представляють економіку за основними видами діяльності.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS