Мінагрополітики у планах на 2019 рік розглядає можливість запровадження нових програм підтримки агровиробників, зокрема механізмів компенсації свиногосподарствам втрат, спричинених африканською чумою свиней (АЧС), повідомляє Асоціація «Свинарі України» (АСУ).
Як зазначається, про це повідомив керівник експертної групи у сфері ветмедицини, здоров'я та благополуччя тварин Директорату безпечності та якості харчової продукції Мінагрополітики Дмитро Мороз в ході Національної конференції з АЧС під час VI Міжнародного Дня Свиноферми.
Так, він додав, що через низку об’єктивних причин кошти існуючих програм підтримки не будуть використані в повному обсязі до кінця року. Тому, Мінагрополітики розглядає інші можливості підтримки, зокрема компенсацію епізоотичних ризиків для свинарів.
«Хоча свиногосподарства й інвестують у біобезпеку й ретельно дотримуються її вимог, все ж випадки АЧС траплялися. Навіть цьогоріч. Та питання в тому, що промислові виробники свинини не можуть розраховувати на компенсацію коштів, як от присадибники, – у місцевих бюджетах не вистачає грошей для юридичних осіб. Як у такому випадку бути бізнесу?», – прокоментувала Оксана Юрченко, віце-президент АСУ.
У свою чергу, голова Держпродспоживслужби Володимир Лапа зауважив, що створення страхових чи резервних фондів – справа не одного дня, але це питання варто обговорювати й втілювати у життя.
Він додав, що за логікою відшкодування промисловим виробникам щодо АЧС варто було би «прив’язати» до рівня біобезпеки господарства, – «Було би справедливо, щоб рівень біобезпеки оцінювали незалежні консультанти або представники страхової компанії, а не чиновник, який вирішує обсяги компенсації. Страхування – реальний механізм, який насамперед знижує ризики для самого бізнесу. У випадку надзвичайної ситуації виробник розуміє, що зможе отримати кошти на відновлення діяльності».
Крім того, провідний консультант з питань агрострахування в Україні Максим Шилов зазначив, що як показує досвід інших країн, держпідтримка є імпульсом, мотивацією для агровиробника страхувати свою діяльність. «І це стосується не лише посівів. Звісно, якщо аграрій застрахований у міжнародній компанії, це є свідченням для банків, інвесторів що йому можна довіряти», – наголосив Шилов.
Нагадаємо, нові спалахи АЧС наприкінці серпня 2018 року зареєстровано в 4 областях – Полтавській, Сумській, Черкаській та Одеській.