Китайська національна нафтова корпорація (CNPC) призупинила інвестиції в іранський проект з видобутку газу в Південному Парсі у відповідь на тиск США, пише Reuters з посиланням на заяву трьох директорів китайської державної компанії.
Зокрема, рішення про припинення інвестицій прийнято після 4-х раундів американо-китайських переговорів, які пройшли в Пекіні. В ході консультацій американська делегація наполягала на тому, щоб CNPC відмовилася від фінансування іранського родовища.
При цьому CNPC тільки в листопаді прийшла на місце французької Total, яка раніше покинула газовидобувний проект також під тиском санкцій США проти Ірану.
«Китайська CNPC офіційно замінила Total у проекті «Південний Парс 11», але по факту вона ще не приступила до роботи. Потрібно провести переговори з CNPC, щоб зрозуміти, коли вона почне працювати», – заявив глава іранського міністерства нафти Біжан Зангане.
Джерела стверджують, що рішення про припинення інвестицій – політичне.
«Китай розглядає налагодження відносин із США як першочергове завдання порівняно з іншими. Як державна структура, CNPC буде уникати будь-яких небажаних проблем в цих відносинах, оскільки торгові переговори США і Китаю йдуть повним ходом», – сказало джерело.
Газоносна ділянка Південний Парс містить 30 трлн кубометрів газу і 18 млрд барелів конденсату. Іран веде поетапне освоєння родовища з кінця ХХ століття, розділивши його на 28 ділянок (фаз).
Родовище Південний Парс є на сьогодні одним із найбільших нафтогазових родовищ у світі. Розташовується воно в центральній частині Перської затоки на площі 9,7 тис кв. км, з яких 3,7 тисяч знаходяться на території Ірану в Перській затоці, а інша частина – в межах Катару.
Раніше Іран заявляв про те, що йому потрібні інвестиції в розмірі $20 млрд, щоб запустити решту фаз газового родовища Південний Парс.
Більше про те, чи злякався Іран санкцій, у матеріалі «Не такий простий Іран: як відстоюватиме власні інтереси східна країна у суперечці з США».