Національний банк України у 2019 році планує підвищити ліміт для корпоративних кредитів, які можуть оцінюватися на груповій основі для визначення кредитного ризику (пруденційних резервів), із 2 млн грн до 5 млн грн, йдеться у повідомленні на сайті регулятора.
«Витрати банків на супроводження відносно малих за розміром кредитів знизяться, як і обсяг кредитного ризику за такими кредитами. У підсумку це матиме позитивний вплив на можливості банків з кредитування МСБ», – наголошують у НБУ.
Як зазначають у НБУ, поступово відновлюється робота із корпоративними позичальниками.
«Кредити сумлінним компаніям, що не мали дефолтів від початку кризи, зростають темпами понад 25% р/р. На сьогодні в портфелях банків гривневі кредити таким позичальникам подвоїлися порівняно з початком кризи, а валютні можуть повернутися на докризовий рівень упродовж 2019 року», – пояснюють у НБУ.
Так, за інформацією НБУ, кредитування бізнесу і надалі буде зосереджено у сегменті якісних корпоративних позичальників – за очікуваннями НБУ, позики таким компаніям зростуть на понад 15% наступного року.
Крім того, наступного року НБУ здійснить другу оцінку стійкості банків та завершить розробку нового нормативу для банків та завершено оцінку банків відповідно до методології SREP.
Також НБУ планує низку регуляторних змін для банків. Так, Нацбанк оприлюднить проект положення із описом методології розрахунку нового нормативу ліквідності «коефіцієнт чистого стабільного фондування» (net stable funding ratio – NSFR), впровадження якого у тестовому режимі очікується на початку 2020 року, а також проект положення, яким впроваджуються підходи до визначення структури та достатності регулятивного капіталу.
За інформацією регулятора, упродовж 2019 року банківський сектор лишатиметься прибутковим, хоча існуватиме тиск на процентну маржу: в умовах загального зростання відсоткових ставок в економіці та конкуренції за депозити вартість фондування банків зросте.
«Головним же ризиком для прибутковості сектору на сьогодні є вкрай низька операційна ефективність окремих державних банків», – зазначають у НБУ.
У свою чергу щодо результатів 2018 року, за даними регулятора, після чотирьох збиткових років банківський сектор отримав прибуток – 14,8 млрд грн за результатами 10 місяців поточного року.
«До кінця року ця тенденція збережеться і, таким чином, за результатами 2018 року банківський сектор стане прибутковим уперше після початку кризи. Головні драйвери цього – зростання операційних прибутків та зниження відрахувань до резервів», – наголосили у НБУ.
Як писав Mind, першочерговим завданням для НБУ наступного року буде відновлення кредитування, розвиток ринку фінтех, зокрема за рахунок імплементації європейської директиви PSD2, а також реалізація законів про валютне регулювання і захист прав споживачів фінансових послуг.
Раніше президент України Петро Порошенко підписав закони про внесення змін до деяких законодавчих актів щодо відновлення кредитування і про вдосконалення функціонування фінансового сектору.