РФ може припинити транзит газу територією України на початку 2020 року – Коболєв

На тристоронніх газових переговорах про умови транзиту газу територією України РФ може тягнути час до завершення політичних процесів

Голова НАК "Нафтогаз України" Андрій Коболєв
Фото: УНІАН

Російська сторона на тристоронніх газових переговорах про умови транзиту територією України та імпорту російського газу після 2019 року тягнутиме час до завершення президентських і парламентських виборів в Україні. Таку думку висловив глава правління «Нафтогазу України» Андрій Коболєв, пише Інтерфакс-Україна.

За його словами, у разі відсутності нових договорів РФ також може припинити транзит газу територією України на початку 2020 року.

«Моя думка – вони тягнуть час до завершення політичного процесу», – сказав Коболєв на прес-конференції в Києві у п'ятницю.

Він також зазначив, що за умови ведення переговорів про нові контракти протягом усього 2019 року часу для їх укладення після парламентських виборів буде достатньо, проте варіант припинення транзиту все одно можливий.

«Чи є ймовірність, що «Газпром» відмовиться (від підписання нових контрактів) і намагатиметься увійти в період 2020 року без контракту? – Так, таке вже було. Чи може він відключити транзит? – Може... Це було двічі зроблено: 2006 і 2009 рік. Обидва рази в січні, створюючи шалений тиск як на Європу, так і на Україну», – повідомив він.

За його словами, для мінімізації негативних наслідків такого варіанту необхідно жорстко обстоювати свою позицію і прозоро проводити переговори, чого не було зроблено. Коболєв додав, що необхідно також мати достатні запаси газу, хоча вони були рекордними і на початку 2009 року.

Глава «Нафтогазу» підтвердив проведення 21 січня в Брюсселі чергового раунду тристоронніх переговорів за участю України, Росії і ЄС з питань імпорту та транзиту російського газу через Україну після 2019 року.

«Переговори відбудуться в понеділок в Брюсселі, де українська та російська сторони намагатимуться підписати або обговорити умови тих самих відносин (закладених контрактами 2009 року): імпорту газу і транспортування газу після завершення цих контрактів», – сказав він.

Коболєв не став розкривати позицій української сторони напередодні переговорів, проте наголосив, що головним завданням є збереження транзиту і підписання контрактів відповідно до європейських правил, що гарантуватиме виплату компенсації в разі відмови «Газпрому» від транзиту договірних обсягів.

«Ми матимемо обсяги, а якщо (вони), не надають, то ми отримуватимемо гроші, якщо російська сторона не виконуватиме своїх зобов'язань», – повідомив він.

Коболєв погодився, що публічні заяви прем'єра Володимира Гройсмана про завершення контракту з нинішнім главою правління НАК 22 березня цього року можуть вплинути на результат переговорів. Водночас він наголосив, що готовий до переговорів і закликав поважати українську сторону «в тих особах, які приїхали на переговори», у чому російська сторона раніше вже мала досвід переконатися.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS