Національний банк України (НБУ) в рамках запланованого в поточному році стрес-тестування найбільших банків приділить особливу увагу аналізу портфеля споживчих кредитів, який стрімко зростає протягом останніх двох років, передає Інтерфакс-Україна із посиланням на інформацію банку.
«Зараз ризики, пов'язані з такими кредитами, в цілому незначні. Однак недооцінка банками кредитного ризику і зниження стандартів кредитування можуть привести до підвищення уразливості сектора, тому НБУ моніторить це питання», – повідомляється на сайті центробанку.
За даними НБУ, банки, як і в минулому році, пройдуть стрес-тестування за базовим і несприятливого макроекономічного сценарію.
Базовий сценарій грунтується на публічних прогнозах центробанку, крім прогнозу зміни обмінного курсу, для якого використані дані консенсус прогнозу.
У свою чергу несприятливий сценарій побудований на гіпотетичних припущеннях макроекономічних показників, які призводять до реалізації кредитного та ринкового ризиків в істотних обсягах. У тому числі передбачається різке погіршення якості кредитів, виданих фізичним особам, скачок процентного спреду та падіння чистої процентної маржі. Також передбачається, що прибутковість за кредитами та іншими активами банків залишиться незмінною, в той час як вартість зобов'язань буде рости.
Крім того, НБУ має намір зберегти підхід, згідно з яким найбільші позичальники (юрособи) будуть стрес-тестуватися індивідуально – буде оцінена сума очікуваних кредитних втрат для кожного з великих позичальників.
Нацбанк нагадує, що в цьому році стрес-тестування повинні пройти 29 установ, на які припадає понад 93% активів банківської системи. Початок процесу заплановано в травні.
Нагадаємо: із 24 банків, що пройшли стрес-тестування у 2018 році, потребу в капіталі мали 13 установ на загальну суму 42,1 млрд грн. Без урахування «ВТБ Банку», який було визнано неплатоспроможним, потреба становила 34,7 млрд грн. З урахуванням заходів, здійснених банками та верифікованих Національним банком, на кінець 2018 року потреба знизилась до 19,7 млрд грн.