Сенатор Елізабет Воррен, яка збирається балотуватися на пост президента США у 2020 році, намагатиметься пролобіювати закон, що змусить таких технологічних гігантів, як Facebook, Google та Amazon, змінити свої бізнес-моделі. Про це повідомляє The Verge.
На її переконання, будь-яка компанія, що отримує прибуток понад $25 млрд на рік класифікується як «платформна утиліта», і таким компаніям треба заборонити використовувати свої платформи для продажу власних продуктів
За планом Воррен, Amazon не зможе продавати свої товари у своїх магазинах, Google не зможе просувати свої власні продукти в «пошуковику», а Facebook доведеться відокремитися від Instagram та Whatsapp.
Втім у пропозиції жодним чином не згадувалась Apple, яка заробляє понад $25 млрд на рік і керує iOS App Store, у якому розповсюджує власні додатки.
Журналісти The Verge звернулися до сенатора напряму із відповідним запитанням, і Воррен відповіла, що, на її думку, Apple також треба розділити. Вона вважає, що компанія не має права займатися підтримкою роботи фірмового магазину додатків та одночасно розміщувати там власне програмне забезпечення, оскільки так вона порушує права третіх розробників.
За словами Воррен, Apple «просто використовує домінування на ринку, не тому, що в них кращий продукт або тому, що вони більш дружні до клієнтів».
«Якщо ви запускаєте платформу дистрибуції ПО, до якої мають доступ сторонні розробники, ви не маєте права розміщувати на ній свої програми, оскільки в цьому випадку у вас є дві незаперечні переваги. По-перше, ви отримуєте інформацію про те, як сторонні продавці ведуть свою торгівлю, і можете скористатися нею. А по-друге, існує велика ймовірність того, що споживачі віддадуть перевагу саме вашому продукт як власника платформи», – додала вона.
Також Воррен наголосила, що виступає проти монополії певних компаній, «тому що вони отримують спеціальну секретну інформацію, яку ніхто інший отримати не може, а також отримують первинне розміщення з точки зору того, коли вони з’являються в пошуку».
Видання AppleInsider зазначає, що слова Воррен, безумовно, не позбавлені сенсу, але втілити їх в життя буде практично нереально. Навіть якщо сенатору вдасться проштовхнути відповідний законопроект у Конгресі, і він буде прийнятий, сучасна ринкова модель дозволяє легко його обійти. У цьому випадку ніщо не завадить Apple через офшорні компанії організувати нове підприємство, яке буде де-юре належати незалежним особам, але де-факто діятиме саме в її інтересах.