Громадські організації зі спільноти DоZоrrо знайшли порушення в 10 000 держзакупівель, проведених за 2018 рік. Про це повідомили Mind представники спільноти.
«Ми стикались і з можливими уникненнями процедур відкритих торгів, і надмірними вимогами в тендерній документації, змовами між учасниками торгів, необґрунтованими виборами переможців, завищенням цін на товари тощо. Таких видів порушень є ще більше, але мета у них одна: протягнути потрібного постачальника», – кажуть у DоZоrrо-спільноті.
Проте понад 2000 таких «зрад», за словами представників організації, вдалося перетворити на «перемоги»: коли державні замовники, дослухаючись до рекомендацій, виправляли помилки в документації торгів, чи прибирали в них дискримінаційні вимоги; коли Державна аудиторська служба України змушувала замовників скасувати сумнівні закупівлі чи справедливо обирати переможця; коли Антимонопольний комітет підтверджував змову на торгах та вносив нечесні компанії до чорного списку (забороняв брати участь у відкритих торгах на 3 роки). Усе це в результаті призводило до більш ефективного витрачання коштів платників податків, відзначили в спільноті.
«Якщо говорити про притягнення за серйозні порушення до адмінвідповідальності, то з цим усе не так радісно. За 2018 рік по всій Україні було порушено 343 справи про адміністративні правопорушення, і з них лише в 58 випадках було накладено штраф», – додали в DоZоrrо.
За спостереженнями спільноти, з кримінальною відповідальністю ситуація ще складніша: з моменту запуску ProZorro до кінця 2018 року було винесено лише 11 вироків за порушення в публічних закупівлях.
«Це можна пов’язати й з тим, що в Кримінальному кодексі немає жодної норми, яка б стосувалася порушень у сфері публічних закупівель. І притягнути когось до відповідальності можна, лише довівши завдання збитків бюджету і за статтями про розтрату майна, підроблення документів тощо», – відзначили в DоZоrro.
Раніше Mind писав, що Держаудитслужба моніторитиме закупівлі в ProZorro.