Російська компанія S7 Space, яка займається запуском ракет і виведенням космічних об’єктів на орбіту, призупинила контракт на поставку ракет-носіїв українського виробництва «Зеніт». У подальшому цей контракт буде повністю розірвано. В результаті російський проект «Морський старт» залишився без засобів виведення корисного вантажу на орбіту, пише «Популярная механика».
Виробництво «Зеніту» буде заморожено в квітні 2019 року, пише РІА «Новости» з посиланням на джерело в ракетно-космічній галузі. Українське ВО «Південмаш» від коментарів відмовилося.
Договір на постачання 12 ракет сімейства «Зеніт» був укладений між російською S7 Space й українським ВО «Південмаш» у квітні 2017-го, а перші дві ракети планувалося поставити до кінця 2019 року.
«Морський старт» планувався як міжнародний проект зі створення й експлуатації мобільного плавучого космодрому для запусків по максимально ефективній траєкторії з екватора. Серед учасників програми – американська Boeing Commercial Space Company, норвезька суднобудівна фірма Aker Kværner і російська РКК «Енергія».
Україні належали 15% акцій СП Sea Launch Company, розділені між КБ «Південне» та ВО «Південмаш».
У 2010 році вирішальну роль у проекті стала грати «Енергія», а в квітні 2018-го російська приватна компанія S7 Space, «дочка» S7 Group, стала повноправним власником усього майна СП Sea Launch Company, включно з плавучим космодромом і обладнанням у базовому порту Лонг-Біч (Каліфорнія).
Майбутнє проекту туманне: через погіршення відносин Росії й України з 2014 року робота «Морського старту» була припинена – з політичних причин постачання ракет-носіїв заблокували. Протягом 2017-2018 років S7 Space вела переговори з російськими відомствами на різних рівнях, але забезпечити можливість поставки ракет не вдалося.
Нагадаємо, бізнесмен і засновник SpaceX Ілон Маск в ефірі каналу CNN дав дуже високу оцінку українській ракеті-носію «Зеніт». На питання про найкращу ракету він сказав: «Зеніт». Вона, напевно, найкраща після наших» (маються на увазі ракети Falcon 9 компанії SpaceX).