Західні країни, які підтримують Україну, бояться, що наступний президент країни, ким би він не виявився, не захоче або не зможе прискорити реформи, у які вони інвестували протягом останніх п'яти років, пише Reuters.
Вибори в Україні звелися до боротьби між президентом Петром Порошенком, колишнім прем'єром Юлією Тимошенко та актором Володимиром Зеленським, який грає вигаданого президента у власному телесеріалі, пише видання.
Західні дипломати стверджують, що всі ці кандидати викликають сумніви щодо того, наскільки результативними вони будуть у проведенні реформ і боротьбі з корупцією.
«Ми знаємо, що отримаємо при Порошенку, – сказав один з дипломатів. – Ми припускаємо, що знаємо, що отримаємо при Тимошенко. А що при Зеленському – уявлення не маємо».
«У них всіх є недоліки, – сказав інший дипломат. – Немає жодного кандидата, щодо якого ви скажете однозначне «Так!».
Санкції проти Росії доводять, що Захід досі готовий іти на ризик заради України. Однак інвестори хвилюються, а «нерівні» результати Києва в реалізації реформ та власні проблеми Європи, такі як Brexit, дають ефект так званої «втоми від України».
Згуртованість у питанні санкцій залишається нестабільною: Італія, Греція, Угорщина та інші країни, близькі до Москви, хочуть відновлення економічних відносин із Росією.
«Зараз Україна ризикує розгубити прихильність і довіру Заходу, якими користується з 2014 року», – сказав ще один дипломат.
Влада розраховує, що її будуть підтримувати, незважаючи ні на що, однак це не так, пише Reuters.
Зусилля Порошенка в боротьбі з корупцією виявилися слабкими, безкарність чиновників за розкрадання коштів і хабарі розчарувала виборців.
ЄС дотримується своїх принципів, наполягаючи на реформах, при цьому не віддає перевагу жодному з кандидатів.
«У Порошенка дуже чітка позиція, вона полягає в протистоянні Росії та дотриманні проєвропейських поглядів. Він неідеальний, але ми його знаємо, ми з ним працювали», – сказав європейський дипломат.
«Вкрай важливо, щоб наступний президент дотримувався програми реформ, оскільки ми так багато в неї інвестували. Без цього й без однозначної позиції щодо Росії відносини з Україною постраждають», – сказав співрозмовник.
Кандидатура Зеленського, навпаки, неоднозначна. Він зіграв на почутті розчарування, що панує з часів Майдану. Нове обличчя привертає виборців, особливо молодих.
Однак дипломатів хвилює, що в нього немає досвіду, до того ж його пов'язують з олігархом Ігорем Коломойським. Вони вважають, що перемога Зеленського знову підніме питання про долю ПриватБанку, який влада України забрали в Коломойського у 2016 році.
«Порошенко, який припік рану Донбасу, ізолювавши від неї 90% країни, змусив людей відчувати, що вони можуть експериментувати, – сказав дипломат. – У країні обстановка оманливого спокою».
Тимошенко, двічі прем'єр-міністр, також вельми суперечливий кандидат для ЄС. Блок підтримав її у 2011 році після ув’язнення Януковичем, але газова угода 2009 року між Москвою і Києвом, яка була більш вигідна для Росії, ніж для України, і риторика Тимошенко, яка направлена проти реформ, могли послабити її позиції.
«Вона певною мірою втратила відблиск мучеництва», – сказав один із чиновників ЄС.
Однією з сильних сторін виборів в Україні в очах Заходу є те, що тут спостерігається справжня конкуренція в порівнянні з Росією.
На березневому саміті в Брюсселі Порошенко сказав у приватній бесіді, що, як і раніше, може перемогти на виборах. Євросоюз, за словами одного з чиновників блоку, висунув головну вимогу Порошенку: забезпечити чесні вибори.