Росія знайшла спосіб обходу американських санкцій під час продажу зброї

Влада РФ спростила схему реекспорту російської зброї

фото flickr.com

Російська влада новою постановою від 10 травня спростила порядок перепродажу російського озброєння їх первинним покупцям у треті країни. Про це повідомляють «Вєдомості».

Реекспорт російського зброї дозволявся і раніше, але досі країна, яка отримувала його з других рук, повинна була представляти Федеральній службі з військово-технічного співробітництва (ФС ВТС) такий самий сертифікат кінцевого користувача, як і «первинний» імпортер. У сертифікаті покупець зобов'язується не перепродавати зброю без дозволу Москви. Таким чином, імпортер формально підтверджував, що в кінцевому підсумку купує зброю у Росії.

Тепер же буде досить, якщо третя країна надасть сертифікат безпосередньому постачальнику, а він лише повідомить Росію, що покупець обіцяє не передавати зброю далі.

У пояснювальній записці до документа прямо говориться, що його поява викликана антиросійськими санкціями.

«Іноземні держави висловлюють зацікавленість в купівлі російської продукції військового призначення, але, побоюючись потрапити під санкції, відмовляються від її закупівлі», – йдеться в документі.

За словами експерта Центру аналізу стратегій і технологій Костянтина Макієнка, найбільші покупці російських озброєнь – Китай, Індія, В'єтнам, Алжир і Єгипет – не потребують подібної схеми. Ці країни або ігнорують американські санкції проти російських експортерів, або домагаються винятків для себе в ході переговорів з американською владою. Але для невеликих країн, які побоюються американських санкцій, продажі з використанням механізмів реекспорту можуть бути виправдані, вважає експерт. Йдеться головним чином про продаж легкої і стрілецької зброї та боєприпасів. Цей сегмент російського збройового експорту становить кілька сотень мільйонів доларів на рік і представлений переважно країнами Африки на південь від Сахари і Латинської Америки, а також невеликими азіатськими країнами.

Реекспорт російських озброєнь дійсно здійснювався, говорить джерело, близьке до Міноборони РФ, проте його обсяг ніколи не був великим і здійснювався він головним чином через Білорусію. Наприклад, в кінці 2000-х років 15 штурмовиків Су-25 були поставлені через Білорусію в Судан – однією з причин цього була нижча вартість передпродажної підготовки в Білорусії.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS