Держсекретар США Майкл Помпео заявив, що надії на формування в Китаї більш відкритого і толерантного суспільства рухнули, а Комуністична партія КНР будує потужну поліцейську державу. Про це Помпео заявив у заяві, присвяченій 30-річчю з дня подій на площі Тяньаньмень, передає Голос Америки.
«4 червня ми вшановуємо героїчний протестний рух китайського народу, що завершився 4 червня 1989 року, коли керівництво Комуністичної партії Китаю відправило танки на площу Тяньаньмень, щоб насильницьким методом придушити мирні демонстрації з вимогами демократії, прав людини і припинення розгулу корупції», – заявив Помпео, висловивши співчуття рідним усіх загиблих.
«У наступні десятиліття Сполучені Штати сподівалися, що інтеграція Китаю в міжнародну систему призведе до формування більш відкритого і толерантного суспільства. Ці надії рухнули, – додав держсекретар. – Китайська однопартійна держава не терпить опозиційних настроїв й утискає права людини щоразу, коли це служить її інтересам».
Він наголосив, що сьогодні спостерігається нова хвиля утисків, коли керівництво Комуністичної партії намагається задушити уйгурську культуру і викорінити ісламську релігію, в тому числі арештувавши понад мільйон представників мусульманських меншин.
«Партія будує потужну поліцейську державу», – підкреслив він, відзначивши героїзм рядових китайських громадян, які продовжують захищати свої права і домагатися правосуддя через систему юстиції, за що багатьох карають, садять в тюрму і навіть піддають тортурам, сказав він.
Він закликав китайську владу опублікувати імена загиблих і зниклих без вести в ході акцій протесту. За словами держсекретаря США, цей крок довів би, що комуністична партія Китаю готова дотримуватися прав людини.
Пекін висловив невдоволення у зв'язку з публікацією цієї заяви. Китайське посольство у Вашингтоні дало відповідь:
«Американська сторона діяла в силу забобонів і зарозумілості».
Китайська влада назвала заяву Помпео «втручанням у внутрішні справи країни і оскверненням внутрішньої і зовнішньої політики КНР».
Пекін також спростував слова Помпео про те, що в Китаї не дотримуються прав людини.
Напередодні в Китаї заявили, що придушення студентських акцій на площі Тяньаньмень було «правильним рішенням», оскільки ці події могли призвести до політичного хаосу.
Заворушення спалахнули в Пекіні 15 квітня 1989 року. 4 червня китайська армія за допомогою танків придушила виступи студентів, які вимагали демократичних реформ. У західних ЗМІ не раз повідомлялося про те, що весь цей час у Китаї піддаються цензурі всі згадки про події, які відбулися на площі Тяньаньмень.
Нагадаємо: у Китаї заблокували Wikipedia у зв’язку з наближенням річниці трагічних подій на площі Тяньаньмень.