Москва буде домагатися від Києва укладення короткострокового договору на транзит газу в Європу після 2019 року в надії виграти час для завершення будівництва газових магістралей, що йдуть в обхід України. Про це повідомляє Reutersіз посиланням на чотири джерела, знайомих з планами російської сторони.
Короткий договір дозволить Росії добудувати інфраструктуру, необхідну, щоб позбавити Україну статусу основного транзитера російського газу, і знизити потребу в укладенні довгострокового договору.
Укладення транзитного договору ускладнене політичним конфліктом між Києвом і Москвою, судовими спорами між російським газовим холдингом «Газпром» і української енергетичною компанією «Нафтога», а також незавершеним відокремленням оператора української ГТС від НАК.
Крім того, Москва заявляла, що переговори про транзитний контракт можуть пройти тільки після формування Україною нового парламенту і уряду, проте і цей процес ще не закінчений.
На переговори тисне і загроза санкцій США, які можуть торкнутися підрядників «Північного потоку – 2».
Росія планує вдвічі збільшити потужність північноєвропейського транзитного маршруту з запуском «Північного потоку – 2», і почати поставки в ЄС через Чорне море по Турецькому потоку, що поступово призведе до скорочення транзиту через Україну.
«Україна хотіла б довгостроковий договір, 10-річний. Нам це невигідно, нам би вистачило і року, щоб ми зібралися з силами і запустили всі ці потоки», – сказало Reuters джерело, знайоме з переговорами Росії та України.
Європейське джерело і два інших, знайомих з планами «Газпрому», підтвердили позицію Москви. «Газпром» і Міненерго РФ відмовилися від коментарів.
Європейський Союз, посередник в газових переговорах між Москвою і Києвом, запросив обидві сторони на новий раунд переговорів 16 вересня, сказали джерела. Сторони вже проводили кілька зустрічей, на яких не знайшли прийнятного для всіх рішення про контракт на транзит.
Як відомо, «Газпром» розраховує запустити «Північного потоку – 2» потужністю в 55 млрд кубометрів газу в рік до кінця року, але проект ще чекає дозволу на будівництво труби від Данії. Дві третини газопроводу вже побудовано.
Перша нитка Турецького потоку потужністю 15,75 млрд кубометрів на рік, призначена для турецького газового ринку, буде запущена до кінця року. «Газпром» поки офіційно не вибрав маршрут продовження другої нитки в ЄС.
Віце-президент Єврокомісії Марош Шефчович сказав Reuters по електронній пошті, що він зв'язався з Києвом і Москвою перед майбутніми вересневими переговорами.
«Я думаю, що зараз у нас є справедлива пропозиція, яку я представив в січні. Вона визначає основні параметри майбутнього транзиту з Росії через Україну в ЄС», – сказав він. Європа отримує третину необхідного їй газу з Росії.
У січні Марош Шефчович запропонував країнам узгодити 10-річний контракт на транзит з гарантованим мінімальним обсягом прокачування в 60 млрд кубометрів і додатковими 30 млрд кубометрів на рік.
Виконавчий директор Нафтогазу Юрій Вітренко сказав виданню, що Україна підтримує пропозицію, зроблену Марош Шефчович.
Друге джерело, знайоме з російською позицією, сказало, що продовження діючого контракту на короткий період буде «оптимальним варіантом», поки Київ проводить реформу газової галузі.
«Очевидно, що вони (Росія) хочуть поступово скоротити, «висушити» український транзит, – сказало третє джерело. – Вони хочуть короткий контракт з низькими обсягами».
Поки Росія і Україна сперечаються про терміни контракту, Європа нарощує запаси газу в своїх ПСГ. Станом на 23 липня ПСГ Європи заповнені на 80,47% проти 58,3% роком раніше, свідчать дані асоціації Gas Infrastructure Europe.
«Буде угода досягнута до 31 грудня або ні, немає ніяких сумнівів, що епоха великих обсягів поставок російського газу через Україну в Європу завершується», – написали аналітики Oxford Institute for Energy Studies в доповіді, опублікованій в травні.
«Висока ймовірність, що до 2022 року і «Північний потік – 2», і «Турецький потік» працюватимуть на повну потужність», – йдеться у документі.