В тюрмах Росії утримуються 122 українських політв’язні. Про це йдеться в доповіді української правозахисної організації «Центр прав людини ZMINA». Більшість з увʼязнених – це кримські татари, переслідувані за звинуваченнями в приналежності до забороненої в Росії організації «Хізб ут-Тахрір». Також у цей перелік входять 24 арештованих українських моряки після інциденту в Керченській протоці.
«Загалом у російських в'язницях і в окупованому Криму знаходиться кілька тисяч людей – українських громадян. Це люди, які скоїли кримінальний злочин, щодо яких немає інформації, що це політично мотивоване переслідування. Однак частину цих людей ми вважаємо політв'язнями, тому що вони знаходяться в тюрмах незаконно за сфабрикованими звинуваченнями. Зараз це 122 людини. Недавно було 123, але одного звільнили. Сюди входять 98 політв'язнів і 24 військовополонених моряки», – розповіла глава Центру прав людини Тетяна Печончик в інтерв’ю RFI.
Вона наголосила, що участь в організації «Хізб ут-Тахрір», яка не скоїла жодної протиправної дії, не є злочином ні в Україні, ні в інших країнах, а лише в Росії.
«Росія фактично переслідує кілька груп кримчан: переслідування за релігійною ознакою, переслідування громадських активістів, журналістів, блогерів, правозахисників, – людей які ведуть якусь активну діяльність в умовах окупації, і переслідування незгодних з фактом окупації Криму», – підкреслила Тетяна Печончик.
Вона зазначила, що на початку літа президент Зеленський зустрічався з родичами політв’язнів і правозахисними організаціями і озвучила ряд пропозицій до нового президента щодо того, як рухатися в напрямку звільнення українців.
«Ми вважаємо, що, по-перше, повинен бути призначений уповноважений президента з питання звільнення політв'язнів і військовополонених моряків, який може брати участь у всіх переговорах, який буде володіти ситуацією по всій кількості людей, по конкретних історіях», – сказала вона.
Правозахисниця наголосила на тому, що оскільки ув’язнені кримські татари-чоловіки зазвичай мають сімʼї з дітьми і є годувальниками своїх родин, то держава Україна має подбати про їх сімʼї зараз.
«По-друге, ми вважаємо, Україна, для того щоб гарантувати підтримку політв'язням і їхнім сім'ям, повинна прийняти закон, який визначить, хто є політв'язнем і на які гарантії можуть розраховувати вони і їхні родини від держави. Це дуже важливі кроки, які повинна робити держава, щоб підтримати людей», – сказала Печончик.
«Певна допомога вже була надана. Наприклад, в минулому році були виділені кошти з держбюджету для допомоги сім'ям політв'язням. Але ми вважаємо, що треба більш чітко прописати в законодавстві, хто може отримувати таку допомогу, на що вона може бути спрямована», – зазначила глава Центру прав людини.