Президент США Дональд Трамп відклав заплановану раніше зустріч з прем'єр-міністром Данії Метте Фредеріксен через її зауваження про те, що Данія не зацікавлена продати Гренландію Сполученим Штатам. Про це Трамп написав у своєму Twitter.
«Данія – дуже специфічна країна з прекрасними людьми, але відштовхуючись від слів прем'єр-міністра Метте Фредеріксен, згідно з якими вона не зацікавлена обговорювати угоду щодо Гренландії, я відкладу нашу зустріч, яка мала відбутися через два тижні», – написав Трамп.
Він додав, що, проявивши таку прямолінійність, прем'єр-міністр змогла зекономити чимало коштів і зусиль як для Сполучених Штатів, так і для Данії.
«Я дякую їй за це і з нетерпінням чекаю перегляду графіка зустрічі в майбутньому!» – написав Трамп.
Denmark is a very special country with incredible people, but based on Prime Minister Mette Frederiksen’s comments, that she would have no interest in discussing the purchase of Greenland, I will be postponing our meeting scheduled in two weeks for another time....
– Donald J. Trump (@realDonaldTrump) August 20, 2019
Візит американського президента до Данії був намічений на 2 вересня.
Раніше Метте Фредеріксен заявила, що Гренландія не може бути продана США, і дискусію про купівлю острова вона назвала абсурдною. Прем'єр-міністр також зазначила, що можливість подібної угоди виключена, так як Гренландія має статус автономії і не є данською. Фредеріксен висловила надію на те, що заяви Трампа – це жарт.
Сам же Трамп днями підтвердив журналістам, що дійсно думав про покупку острова у Данії, пояснивши це «стратегічним» інтересом. За даними ЗМІ, американський лідер вивчає можливість придбання Гренландії з метою посилення військового впливу США в Арктиці.
Аналітики вважають, що тут ідеться про комерційний інтерес. Гренландія – найбільший у світі острів, який має величезні запаси природних ресурсів. «Оскільки арктичний лід продовжує танути через глобальне потепління, мінеральні та енергетичні ресурси Гренландії – включаючи залізну руду, свинець, цинк, алмази, золото, рідкоземельні елементи, уран і нафту – стають все більш доступними», – йдеться в доповіді Brookings Institution 2014 року.
Якби Гренландія стала частиною США, Вашингтон міг би розподіляти права на ці мінеральні та енергетичні ресурси на свій розсуд, що становило б потенційну вигоду для різних зацікавлених сторін (зокрема, для американських гірничодобувних і нафтових компаній).