Перший в світі атомний плавучий енергоблок «Академік Ломоносов» в п'ятницю вирушив з Мурманська до місця постійної роботи – на Чукотку. У західних ЗМІ його називають «плавучим Чорнобилем» і «ядерним «Титаніком», пише ВВС.
За планом, два основних буксири і один запасний будуть тягнути «Академіка Ломоносова» 4700 кілометрів – від Мурманська до чукотського порту Певек, де стане він частиною плавучої атомної теплоелектростанції.
«Академік Ломоносов» будувався 13 років. Плавучий енергоблок обслуговує персонал з 86 чоловік. Для них на 6-поверховому «Ломоносова» навіть передбачили басейн, дві лазні, тренажерний зал і бар.
Після введення станції в експлуатацію вона стане найпівнічнішою атомною станцією в світі.
Фізик-ядерник Андрій Ожаровський, противник атомної енергетики, зазначає: «Дехто стверджує, що «Академік Ломоносов» – дійсно перша в світі «плавуча» АЕС. Це не так. У США подібну установку побудували ще в 1960-х. Випробували і вирішили, що це занадто дорого. Тож «Росатом» просто підібрав відхилену іншими ідею».
У міжнародних ЗМІ станцію вже прозвали «Чорнобилем на льоду». Відправлення «Академіка Ломоносова», пише Vice, змушує багатьох нервувати, особливо з урахуванням недавньої аварії з ядерним обʼєктом у північних водах Росії.
«Плаваюча АЕС «Академік Ломоносов» відправиться в одні з найбільш підступних і віддалених вод світу – з масивними айсбергами і крижаними штормами», – пише Vice.
«Росатом» запевняє, що ПАТЕС розроблена з великим запасом міцності, який перевищує всі можливі загрози і робить ядерні реактори невразливими для цунамі.
У «Грінпісі» з такою оцінкою не згодні. Ще в 2017 році, коли «Ломоносов» базувався в Петербурзі, активісти розгортали банери: «Ні плавучому Чорнобилю».
З екоактивістами тоді погоджувалися і деякі ліквідатори Чорнобиля, які побоювалися запуску реакторів «Ломоносова» прямо на петербурзькому заводі. Тому «Росатом» вирішив перенести навантаження палива і випробування в Мурманськ.
ПАТЕС, оснащена двома реакторними установками, за оцінками виробників, може забезпечувати електроенергією місто в 100 тисяч чоловік. Але у всій Чукотці проживає менше 50 тисяч чоловік.
Поява плавучої АЕС викликано аж ніяк не реальними потребами Чукотки.
«Ломоносов» на Чукотці стане демонстраційним експонатом – так покупці з-за кордону можуть оцінити його потенціал і зацікавитися плавучою атомною електростанцією, не приховують в «Росатомі».
«Ціль «Росатома» – розробка і виведення на ринок нових продуктів, що приносять корпорації комерційний прибуток. Ми бачимо можливість використання плавучих енергоблоків в важкодоступних районах не тільки Росії, але і в країнах Африки і Азії», – каже представник концерну Віталій Трутнєв.