Президент України Володимир Зеленський заявив, що готовий зняти заборону на ексгумацію загиблих поляків в Україні та оновити робочу группу, яка працюватиме над проблемними питаннями в спільній історії двох країн. Про це він заявив після зустрічі з польським колегою Анджеєм Дудою у Варшаві.
«Я готовий розблокувати отримання дозволів на проведення пошукових робіт в Україні, а польська сторона приводить до ладу українські місця пам’яті в Польщі. Запропонував президенту Дуді спорудити на кордоні України та Польщі спільний меморіал примирення»,– зазначив глава держави.
Президент України підкреслив, що під час сьогоднішніх переговорів відверто обговорив з президентом Польщі всю наявну історичну проблематику.
«Радий, що у наших відносинах немає жодних питань, які ми не змогли б вирішити шляхом діалогу та порозуміння. Чудово усвідомлюємо, що напружені відносини України та Польщі стали б для наших недругів прекрасним подарунком, а отже – ми не повинні цього робити», – наголосив Зеленський.
«Ми домовились оновити й перезавантажити двосторонню робочу групу, що працюватиме для того, щоб усі темні плями минулого не завадили нашими народам будувати спільне світле майбутнє», – сказав президент.
Він подякував польському колезі за запрошення взяти участь у заходах з нагоди 80-ї річниці з початку Другої світової війни. 1 вересня 1939 року польський народ став на захист своєї Вітчизни від німецьких загарбників, і пліч-о-пліч з ними стояли представники українського народу, наголосив Зеленський.
Зі свого боку Президент Польщі Анджей Дуда підкреслив, що обидві сторони хочуть нормалізації відносин у питанні історичної пам’яті. «Дорога до цього є такою, щоб кожна людина, яка загинула, яку вбили, була вшанована, отримала своє ім’я та прізвище на табличці, щоб мала надмогильний пам’ятник», – зазначив він. За його словами, для реалізації цього необхідні ексгумаційні роботи, і це питання є надзвичайно важливим для польського народу.
«Це вшанування найближчих. Це питання того, щоб людина знала, де своєму діду, прадіду чи батьку запалити свічку, схилити голову й помолитися. Щоб мати своє місце пам’яті», – констатував він.