У зв'язку із ситуацією, що склалась у Венесуелі США оголосили про задіювання Міжамериканського договору про взаємну допомогу (МДВП, або TIAR), який дозволяє Каракасу звернутися до інших країн-підписантів угоди за військовою підтримкою. Про це йдеться в офіційній заяві глави Держдепу США Майка Помпео, поширеному в середу, 11 вересня, передає DW.
За словами Помпео, дане рішення було викликано, зокрема, масштабними навчаннями, лояльними до голови Венесуели Ніколаса Мадуро, на кордоні з Колумбією, як розпочались 10 вересня.
«Нещодавні агресивні дії венесуельської армії на кордоні з Колумбією, а також присутність незаконних збройних угруповань і терористичних організацій на території Венесуели показують, не тільки те, що Ніколас Мадуро є загрозою для венесуельського народу, а й те, що його дії загрожують миру і безпеки сусідів Венесуели», – заявив держсекретар США.
Крім США і венесуельської опозиції, рішення про задіювання Міжамериканського договору про взаємну допомогу підтримали ще 10 держав.
Міжамериканський договір про взаємну допомогу був підписаний в 1947 році в Ріо-де-Жанейро на Міжамерикансткій конференції з оборони. Головний принцип угоди полягає в тому, що напад на будь-яку державу з числа тих, хто підписався трактується як напад на всі країни-учасниці.
Більшість країн, що підписали договір, ратифікували його в 1948 році. Одна зі статей договору передбачала його вступ в силу після того, як він буде ратифікований двома третинами підписантів. Це було досягнуто в грудні 1948 року, після ратифікації МДВП в Коста-Ріці. У тому ж році на основі даного договору була створена Організація американських держав (ОАД). На сьогоднішній день членами договору є 17 країн, в тому числі США.
Венесуела вийшла з числа країн-учасниць МДВП в 2013 році під час правління попередника Мадуро Уго Чавеса. Крім того, з договору вийшли Еквадор, Болівія та Нікарагуа. В середині липня 2019 року парламент Венесуели, який знаходиться під контролем опозиції, схвалив закон про повернення країни до цього договору, що дозволяє звернутися до інших держав за військовою допомогою. У свою чергу Верховний суд Венесуели, який зберігає лояльність режиму Мадуро, оголосив рішення парламенту про відновлення дії договору незаконним.
Раніше тимчасовий президент Венесуели Хуан Гуайдо, який з січня 2019 роки виборює за владу в країні з главою держави Ніколасом Мадуро, заявив, що не виключає можливості військового втручання США для повалення режиму Мадуро. Деякі експерти вважають, що поверненням до Міжамериканського договору про взаємну допомогу перехідний уряд Гуайдо хоче створити правові рамки для подібного втручання.
Цю ж позицію висловив у четвер, 11 вересня, офіційний представник МЗС Венесуели, додавши, що ініціативи «»невеликої групи країн ОАД загрожують миру і цілісності Венесуели і всього континенту». Він назвав рішення Гуайдо повернутися до МДВП легалізацією агресії США.