Спеціальна антикорупційна прокуратура Іспанії направила у вівторок, 17 вересня, лист до Національної судової палати (НСП), в якому наполягає на особистій явці російського олігарха Михайла Фрідмана на допит, призначений на 7 жовтня.
У документі, адресованому судді НСП Мануелю Гарсія Кастельон, копія якого є у DW, необхідність особистої явки росіянина пояснюється тим, що за підсумками допиту прокуратура, можливо, зажадає помістити Фрідмана під варту на весь час розслідування. В якості альтернативної заходи прокуратура не виключає також арешт з можливістю звільнення на час слідства під заставу і з умовою не залишати територію Іспанії.
Хоча справа проти Фрідмана було порушено ще на початку серпня, про можливість його арешту прокуратура заявила вперше.
Цьому передувало звернення росіянина в Національну судову палату Іспанії, в якому він просив провести допит у відеоконференції з Лондона, де він проживає. Своє прохання Фрідман мотивував майбутньою офтальмологічною операцією і рекомендацією лікарів не літати літаками. У зв'язку з цим НСП запитала думку прокуратури.
Наполягаючи на неприпустимості заочного допиту, прокуратура нагадала, що суддя приймає рішення про явку або неявку підозрюваного на допит у зв'язку з хворобою лише на підставі судово-медичної експертизи, результати якої Фрідман не надав.
Мільярдер підозрюється в незаконному привласненні іспанської корпорації ZED WorldWide, що діє у сфері високих технологій. Він переслідується відразу за кількома статтями КК Іспанії, в числі яких «каране банкрутство», «корупція в середовищі юридичних осіб», «махінації з метою зміни цін» і «нелояльне адміністрування».
Будучи з 2008 року провідним партнером Zed WorldWide, яка оцінювалась в півтора мільярда євро, Фрідман, як стверджує прокуратура, діючи через своїх уповноважених, сприяв її руйнуванню. Після банкрутства Zed WorldWide в 2016 році він придбав корпорацію за 20 мільйонів євро. В результаті інші інвестори, в тому числі іспанська держава, понесли великі втрати. Адвокати Фрідмана заперечують ці звинувачення на підставі того, що Фрідман особисто не фігурував в угодах.
Тим часом іспанське економічне видання Ecobolsa стверджує, що в ході свого останнього придбання в Іспанії – мережі магазинів DIA – Фрідман застосував ту ж схему, що і у випадку з Zed WorldWide. У 2018 році олігарх купив 29% акцій цього підприємства за ціною близько чотирьох євро за акцію. Це дозволило його представникам брати участь в адмініструванні DIA. За наступні 12 місяців акції DIA подешевшали на 89,3%, і Фрідман збільшив свою присутність в підприємстві до 68%, скупивши акції по 67 центів за штуку.