СБУ розробила і передасть президенту проєкт нового закону «Про Службу безпеки України»

Він передбачає демілітаризацію та деполітизацію відомства, а також впроваджує відмінний від президентського строк повноважень керівника СБУ

Голова СБУ Іван Баканов
Фото: УНІАН\ Іван Баканов

Колегія Служби безпеки України (СБУ) підтримала нову редакцію закону «Про службу безпеки України», який був представлений комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки. Про це повідомляє прес-служба СБУ на сторінці відомства у Facebook.

«Колегія СБ України підтримала концепт нової редакції закону «Про Службу безпеки України». Відповідно до цього рішення учора, 30 вересня, основні положення законопроекту були презентовані на засіданні Комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки», – повідомляє прес-служба.

Очікується, що в разі ухвалення нової редакції закону «Про Службу безпеки України» відбудеться «наймасштабніша реформа Служби безпеки за часів незалежності».

Крім того у СБУ повідомили, що вже зараз, у межах існуючих повноважень СБУ розпочато реформування відомства.

«Зокрема, завершився перший етап функціонального обстеження існуючої структури Служби безпеки, результати якого стануть основою детального плану послідовних управлінських рішень в контексті реформування», – зазначається в повідомленні.

За словами голови СБУ Івана Баканова, пріоритетом перетворень у СБУ є наближення служби до кращих моделей спецслужб держав-членів ЄС і НАТО з урахуванням сучасних потреб України.

Він підкреслив, що внаслідок військової агресії з боку Російської Федерації сьогодні необхідність кардинальних змін у спецслужбі викликана швидкісною мутацією викликів, що впливають на рівень національної безпеки.

«Служба має не лише аналізувати загрози в режимі онлайн, але і передбачати нові, оперативно розробляючи «вакцини», що зможуть нейтралізувати загрози ще на етапі їхнього виникнення», ‒ цитує слова Баканова прес-служба СБУ.

З таким завданням може впоратися лише високотехнологічна, професійна та мобільна, оптимальна за чисельністю й структурно гнучка спецслужба, функціональні завдання якої формуватимуться не на підставі заздалегідь визначеної організаційної структури, а залежно від особливостей безпекового середовища.

«Результатом комплексної реформи СБУ за пріоритетними напрямками стануть: – відмова від невластивих функцій та унеможливлення розслідування злочинів, що не становлять загрози державній безпеці України; – розширення контррозвідувального вектору роботи СБ України та ризик-орієнтований підхід до протидії загрозам державній безпеці; – впровадження гнучкої структури служби; – скорочення та перезавантаження кадрового складу служби; – демілітаризація; – підвищення рівня заробітної плати працівників служби; – деполітизація керівної вертикалі СБ України та призначення голови СБ України на строк, що не збігається зі строком каденції президента України; – вдосконалення порядку міжнародного співробітництва та обміну інформацією з партнерськими спецслужбами; – формування розгорнутої системи демократичного цивільного контролю за діяльністю спецслужби, що слугуватиме запорукою дотримання Службою безпеки прав та законних інтересів фізичних і юридичних осіб, зокрема, унеможливлюватиме тиск на бізнес», – йдеться в повідомленні.

Передбачається, що найближчим часом проект нової редакції закону про СБУ буде презентований міжнародним партнерам і поданий президенту.

Раніше Mind писав, що СБУ розпочала функціональний аудит власних структурних підрозділів. Метою перевірки є оптимізація чисельності служби, щоб наблизити її до стандартів ЄС та НАТО.

Нагадаємо, що виступаючи в парламенті у день призначення головою СБУ Баканов заявив, що завданням цієї служби є «забезпечувати справедливий розподіл основних соціальних благ – законності та справедливості… Для цього ми всі повинні жити за законом та принципами. Не «понятіями», а саме принципами».

Також він закликав парламен ухвалити новий закон про СБУ, який, за його словами «дозволить здійснити «мрію» службовців СБУ про демілітаризацію» та дозволить усунути деструктивну конкуренцію між правоохоронними органами.

«Дуже сподіваюся, що після прийняття цього закону служба запрацює з новою силою. Ми повинні стати технологічними, швидкими, потужними», – зазначив тоді новий очільник СБУ.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS