Президент США Дональд Трамп готується оголосити в країні повну або часткову заборону на продаж електронних сигарет і вейпів у звʼязку з епідемією важкої легеневої хвороби серед курців таких виробів. Водночас американські чиновники і виробники електронних сигарет спільними зусиллями намагаються з'ясувати ймовірні причини епідемії.
Однак заборона може виявитися неефективною, оскільки паралельно з легальним ринком в країні бурхливо розвивається чорний ринок вейпів – з підпільним виробництвам на китайських фабриках і сумішами невідомого походження з марихуаною, пише The Bell з посиланням на Wall Street Journal.
Основна маса постраждалих курців купувала електронні сигарети у неофіційних дилерів – друзів, вуличних торговців або контрабандистів, які в тому числі пропонували покупцям рідину з додаванням каннабіоїдів. При цьому офіційно медична маріхуана легалізована лише в 30 штатах США.
Тільки в цьому році картриджів з марихуаною було продано як мінімум на $5 млрд, оцінює галузева аналітична компанія BDS Analytics. Для порівняння, продажі нікотинових електронних сигарет, за прогнозами, цього року досягнуть $9 млрд.
Законодавча заборона позначиться на ринку електронних сигарет. Наприклад, очікувана в США заборона на ароматизовані електронні сигарети зірвала злиття Philip Morris International і Altria обсягом $200 млрд, яке мало стати найбільшим в тютюновій індустрії.
Наприкінці вересня глава виробника е-сигарет Juul Labs Кевін Бернс був змушений піти у відставку на тлі масової серії захворювань серед курців у США. На початку жовтня засновники Juul Адам Боуен і Джеймс Монсіз втратили статус мільярдерів, оскільки компанія різко подешевшала.
При цьому виробники е-сигарет повʼязують спалах захворювань саме з нелегальними вейпами, тоді як наявність на ринку легальної продукції захистить клієнтів, вважають вони. З ними погоджуються і самі курці.
«Заборона просто змусить людей обходити її і купувати ті ж вейпи на чорному ринку», – пояснює 32-річний споживач е-сигарет з Нью-Йорка.
Щоб довести свою правоту, великі виробники на зразок JUUL почали самотужки вивчати ринок контрафакту. З'ясувалося, що одним з головних постачальників підроблених вейпів став китайський інтернет-рітейлер Alibaba. На сайті представлені тисячі варіантів вейпів і рідин.
У JUUL розповіли, що більшість підробок постачається з фабрик в китайському Шеньчжені, де де панує суцільна антисанітарія, пил і бруд.
Незвичайні смаки – одна з причин, чому до вейпів пристрастилися американські підлітки. За даними американських центрів з контролю і профілактиці захворювань, кількість школярів, що використовують електронні сигарети, в 2017 році перевищило 2 млн.
Найпопулярнішим брендом серед школярів став виробник JUUL. Майже 70% підлітків розповіли, що почали курити вейпи після того, як спробували їх картридж зі смаком полуниці.