Глава комітету з міжнародних справ Палати представників американського Конгресу Еліот Енгель висловив занепокоєння повідомленнями, що Білий дім розглядає можливість виходу з Договору про відкрите небо. У звʼязку з цим він направив лист раднику президента з нацбезпеки Роберту О'Браєну, який опубліковано на сайті комітету.
«Я глибоко стурбований повідомленнями, що адміністрація Трампа розглядає вихід з Договору про відкрите небо, і рішуче закликаю вас утриматися від цієї необачної дії», – йдеться в листі. При цьому Енгель не уточнив, які повідомлення маються на увазі.
Енгель підкреслює, що вихід США з договору зіграє на руку Росії, оскільки позбавить можливості моніторити розміщення російських військ, зокрема в Україні. Енгель також вважає, що це може розділити НАТО і підірве впевненість у надійності Сполучених Штатів як стабільного та передбачуваного партнера.
«Договір про відкрите небо дозволяє Сполученим Штатам і нашим союзникам і партнерам у Європі моніторити розгортання російських військ, у тому числі отриувати додаткову інформацію стосовно дій Росії в Україні і контролювати подальшу агресію в цій країні. Союзники НАТО і зокрема Україна неодноразово наголошували на важливості договору про відкрите небо і їх зусиллях щодо моніторингу російських військ», – написав Енгель.
За словами конгресмена, якщо американська адміністрація дійсно розглядає питання зміни статусу договору, то цей процес повинен бути прозорим і включати взаємодію з Конгресом. «Наскільки мені відомо, адміністрація не проводила консультації з нашими союзниками і партнерами з цього питання», – зазначив він.
Зазначається, що у червні комітет Палати представників з питань збройних сил підготував законопроект, який забороняє США вихід або припинення Договору про відкрите небо. Конгресмени запропонували рішуче відповідати на порушення договору Москвою, але при цьому вказали, що США повинні дотримуватися взятих в рамках угоди зобов'язань.
Договір про відкрите небо був підписаний в 1992 році представниками 23 країн-членів ОБСЄ. На сьогодні кількість учасників договору зросла до 34, включаючи США і Росію. В рамках угоди сторони можуть проводити спостережні польоти над територіями одна одної, а також використовувати фото- і відеозйомку.