За три роки «Газпром» може втратити свій найбільший ринок збуту у Східній Європі – польський. Варшава не планує продовжувати довгострокову угоду про імпорт російського газу, що діє до 2022 року і цілеспрямовано працює над тим, щоб до цього часу припинити закупівлі блакитного палива у Росії. Про це заявив уповноважений уряду Польщі з питань стратегічної енергетичної інфраструктури Пйотр Наїмський, передає DW.
Російська сторона скептично сприйняла ці слова, однак опитані виданням експерти вважають, що Польща справді за три роки зможе повністю відмовитися від газу з Росії.
Насамперед експерти вказують на два інфраструктурні проекти: газогін Baltic Pipe та розширення потужності терміналу з прийому і регазифікації скрапленого природного газу (СПГ) у Свіноуйсьце.
Baltic Pipe, який транспортуватиме норвезький газ через Данію до Польщі уже отримав усі необхідні дозволи (на відміну від «Північного потоку – 2»). Його прокладення має розпочатися навесні 2020 року, ввести його в дію планується першого жовтня 2022 року. Три місяці буде відведено на те, аби нова транспортна магістраль до кінця року поступово вийшла на проектну потужність. А вона становить 10 млрд кубометрів на рік – рівно стільки, скільки, згідно з чинною угодою, Польща зобов'язана щорічно закуповувати у «Газпрому» (2018 року було 9,86 млрд).
Другим проектом, що має покласти край залежності Польщі від російського газу, є розширення потужності СПГ-терміналу Свіноуйсьце з 5 млрд кубометрів до 7,5 млрд на рік. Цей термінал працює, починаючи від 2015 року. Для розширення його потужностей, зокрема, треба побудувати в цьому порту на кордоні з Німеччиною ще один резервуар.
Сумарна потужність двох проектів (17,5 млрд кубометрів газу) приблизно відповідає нинішній річній потребі Польщі в блакитному паливі. Більше їй поки що не треба, адже 80% електроенергії в цій країні традиційно виробляється на вугільних електростанціях.
Отже, якщо Baltic Pipe побудують вчасно, а термінал у Свіноуйсьце своєчасно розширять, то до кінця 2022 року «Польща справді виявиться у ситуації, коли вона більше не матиме потреби купувати російський газ», наголосив у розмові з DW Кай-Олаф Ланг,фахівець з Польщі та Східної Європи берлінського Фонду науки і політики (SWP). Однак він не виключив, що «у певних, але, природно, значно менших обсягах, закупівлі все ж продовжаться, якщо ціна буде привабливою».
Втім, зазначив експерт, цілком можливо, що Польща після 2022 року за необхідності буде просто докуповувати газ на європейському ринку і імпортувати його, скажімо, з Німеччини та Чехії, і в цих поставках «виявляться також молекули, які колись надійшли з Росії».
Іншими словами, співрозмовник видання припустив, що польська сторона з політичних міркувань, можливо, не захоче вести прямі переговори з «Газпромом», але завжди зможе придбати у партнерів по ЄС російський газ, що надходить, наприклад, «Північним потоком». Втім, такий сценарій є суто гіпотетичним, оскільки, за словами експерта, подібні закупівлі суперечили б як діловим інтересам польської нафтогазової компанії PGNiG, так і політиці Варшави останніх років, що опирається лібералізації польського газового ринку.
Нагадаємо: обсяги імпорту російського газу знизила і Туреччина. Натомість Анкара в першому півріччі збільшила імпорт зрідженого газу (СПГ) на 14%.
Оглядач видання Foreign Policy Михайло Корчемкін заявив та наочно довів, що «Північний потік – 2» робить всю Європу залежною від російського газу.