Європейський банк реконструкції і розвитку (ЄБРР) виділить Молдові акредитив у $50 млн для альтернативних закупівель природного газу в НАК «Нафтогаз України», якщо припиниться транзит російського через Україну.
Про це повідомляє Інтерфакс-Україна.
11 грудня в Кишиневі відповідні угоди підписали прем'єрміністр Молдови Іон Кіку та Маттео Патроні, керуючий директор ЄБРР у країнах Східної Європи та Кавказу.
«Цей кредит на $50 млн доларів буде використовуватися тільки, якщо доведеться шукати альтернативні шляхи імпорту газу, а у оператора «Молдова-газ» не буде для цього достатньо коштів»,– підкреслив Кіку.
ЄБРР в свою чергу роз’яснює умови використання наданого Молдові акредитиву: «Нафтогаз» закупить відкритих тендерах у постачальників з ЄС до 0,4 млрд куб. м газу та здійснить поставку цього газу молдавському «Енергокому», а той – національній газорозподільній компанії «Молдова-газ».
Також ЄБРР зобов’язує Молдову провести реформи газового сектора: розробити вторинне законодавства для лібералізації ринку газу і диверсифікації джерел його постачання, а також втілити план дій щодо поліпшення корпоративного управління в «Енергокомі».
Акредитив ЄБРР забезпечує 180-денну відстрочку за платежем «Нафтогазу», що дасть «Енергокому» час на погашення заборгованості своїми клієнтами .
Якщо ж «Енергоком» не зможе вчасно та повністю оплатити поставки, українська компанія матиме змогу погасити цю заборгованість за рахунок акредитиву ЄБРР.
Прем'єрміністр Молдови Іон Кіку Кіку наголосив, що уряд країни все ж розраховує на «досягнення домовленості між Росією та Україною, що дозволить Молдові після 1 січня 2020 року отримувати природний газ за традиційним маршрутом дешевше, ніж в попередній період».
Нагадаємо, що у вересні, коли колишній уряд Молдови обговорював питання про створення запасів газу в сховищах в Україні, президент республіки Ігор Додон заявив, що «це неефективно і потрібно брати кредити».
Минулого тижня діючий уряд Молдови розпочав переговори з ЄБРР про надання кредиту на $90 млн для закупівлі газу у разі припинення транзиту російського газу через Україну.
Як раніше писав Mind, ЄБРР доповнив перелік компаній, які можуть брати участь в тендерах «Нафтогазу» учасниками з Угорщини, Німеччини та Словенії.