Хімічні домішки в брудній нафті з нафтопроводу «Дружба» виявилися отруйними

Речовина тетрахлоретан руйнує озоновий шар

transneft.ru

Мільйони тонн російської нафти Урал навесні цього року був забрудненими відходами, в яких були присутні чотирихлористий вуглець (ЧХВ) – речовина, обіг якої мав бути перевірений в рамках міжнародних протоколів, пише Reuters з посиланням на результати трьох тестів та інформацію з восьми джерел.

Міненерго РФ та оператор системи нафтопроводів офіційно не розкривають склад речовин, які потрапили в труби в середині квітня, паралізувавши чверть російського експорту нафти. Міненерго РФ обмежується загальним визначенням «хлорорганіка».

Вміст хлорорганічних сполук (ХОС) в отриманій покупцями нафті перевищує норму в десятки разів. Переробка нафти з високою концентрацією призводить до серйозного пошкодження обладнання. «Транснєфть» відновила поставки до липня і взяла на себе зобов'язання компенсувати збитки.

Дані аналізу, проведеного в Міненерго, показали, що вміст ЧХВ в сумішах хлорорганічних відходів перевищував 85%. Другим за концентрацією компонентом був хлороформ, також виявлено присутність інших хлорпохідних вуглеводнів в меншій концентрації.

ЧХВ або Тетрахлорметан – небезпечний ксенобіотик, промислова отрута і канцероген – включено до переліку озоноруйнуючих речовин.

У разі утворення ЧХВ як відходу речовина має знищуватися з застосуванням затвердженої технології.

Власник російського «Хімпрому» група «Оргсинтез» у відповідь на запит видання повідомила, що виробляє його як продукт.

«Для ПАТ «Хімпром» ЧХВ є товарним продуктом. Основні споживачі – компанії, які використовують ЧХВ в процесі виробництва титану і цирконію», – йдеться в коментарі.

За оцінкою хіміків, обсяг ЧХВ у відходах «Хімпрому» може досягати 3000 тонн на рік.

Для забруднення нафтопроводу могло знадобитися менше десятої частки цього обсягу, вважають технологи. Аналогічний обсяг забруднювача виробляє і «Транснєфть».

«За розрахунками фахівців, яких залучили компанія і Міненерго Росії, встановлено: щоб зіпсувати від 3 до 6 млн тонн нафти, було достатньо всього 200-300 тонн хлоровмісної речовини», – йдеться в корпоративному виданні «Транснєфті», саму речовину в статті не називають.

Російська влада заявляла, що «хлорорганіка» надійшла в систему «Транснєфті» через вузол прийому Лопатіно в Самарській області. В рамках розслідування цього випадку було арештовано чотирьох людей.

Як повідомлялося, білоруський оператор запустив після реконструкції ділянку нафтопроводу «Дружба» до України.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS