Український інститут національної пам'яті планує 50 млн грн з бюджету 2020 року витратити на створення найбільшого в Європі архіву репресивних органів, що буде зроблено в рамках продовження політики декомунізації. Про це повідомив новопризначений очільник Українського інституту національної пом'яті (УІНП) Антон Дробович, передає кореспондент Mind.
«Величезна частина роботи по декомунізації – це створення архіву репресивних органів, які також є у нас в пріоритеті. На наступний рік закладено на створення архіву трохи більше 50 млн грн, а загалом орієнтовна вартість архіву – 550 млн грн. Наразі виділено приміщення, воно має близько 10 000 кв. м, але потім буде збільшено до 19 000 кв. м. Це буде найбільший відкритий архів документів репресивних органів в Європі», – сказав Дробович.
В цілому продовження роботи з декомунізації стосуватиметься змін назв, які пов’язані з комуністичним режимом в публічному просторі.
Крім того Український інститут національної пам’яті сприятиме посиленню якості історичної науки та розвитку критичного мислення у українців щодо таких заяв, які останнім часом лунають з вуст керівництва Росії.
«Ми бачимо, що останні заяви президента Російської Федерації про якісь там «ісконні землі», уявні, які існують в свідомості політичного керівництва Росії. Для боротьби з такими речами має бути посилена якість історичної науки, зусилля щодо розвитку критичного мислення і публікація та поширення достовірних даних, історично верифікованих матеріалів, які розвінчуватимуть подібні речі», – розповів він.
Також 2020 року буде продовжено роботу зі створення меморіалу Героям Небесної Сотні і Національного музею Революції гідності.
«Сподіваюсь, що нам вдасться знайти спільну мову з прокуратурою і ми отримаємо дані, коли вже будуть зняті арешти з земельних ділянок там і завершимо створення меморіалу і перейдемо до активної фази створення музею», – зазначив Дробович.
Крім того УІНП планує провести роботу з посилення культури діалогу. «Ми хочемо, щоб відходила в минуле ця радянська практика, коли норма суспільної комунікації – це гасла і монолог». Цей діалог, за його словами, буде використовуватись починаючи від культурної реінтеграції Донбасу і закінчуючи складними темами історії України, «які роками були не проговорені і висвітлені».
Довідка: Згідно з ухваленим бюджетом на 2020 рік Українському інституту національної пам’яті передбачено видатки в обсязі близько 129 млн грн. З них близько 32 млн грн має бути спрямовано на статтю видатків «Керівництво та управління у сфері відновлення та збереження національної пам’яті» та ще близько 96 млн грн на «Заходи з реалізації державної політики у сфері відновлення та збереження національної пам’яті, забезпечення діяльності Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні – Музею Революції гідності та Галузевого державного архіву Українського інституту національної пам’яті».