Брати Григорій і Ігор Суркіси подали позов проти п'ятого президента Петра Порошенка в Лондонський міжнародний арбітраж, вимагаючи компенсації мінімум $140 млн за невиконання умов угоди про покупку частки в телеканалі «1 + 1». Про це пише ZN.UA з посиланням на джерело.
У 2015 році Порошенко, будучи президентом, зробив братам Суркісам пропозицію – купити у них 25% телеканалу «1 + 1». Суркіси погодилися.
«По-перше, вже тоді вони втомилися бути партнерами-заручниками Ігоря Коломойського і хотіли якщо не припинити, то хоча б мінімізувати ці токсичні відносини. По-друге, дійсно потребували грошей, а сума угоди передбачалася істотна – за даними ZN.UA, 140 мільйонів доларів. По-третє, не хотіли відмовляти президенту. Не прийнято це в нашій країні», – пише видання.
Сторони дійшли згоди і домовились на продаж з розстрочкою на вісім років, а потім Порошенко передумав, утім вже після укладення договору про купівлю-продаж.
Юристи, які мали відношення до угоди, повідомили виданню, що «право, яке регулює цей договір – англійське, відповідно, в спірних випадках сторони мають звертатись одразу в Лондонський арбітраж».
За інформацією ZN.UA, «на сьогоднішній день позов поданий, зареєстрований і прийнятий судом у відповідності з усіма процедурами. Протягом чотирьох наступних місяців сторони повинні передати суду весь пакет документів, доказів і вимог, після чого орієнтовно в травні 2020 відбудеться перше засідання».
В матеріалі також йдеться про те, що після націоналізації ПриватБанку в 2016 році і конвертації грошей Суркісів в капітал вже державного банку,Порошенко нібито повернувся за стіл переговорів і запропонував заплатити їм їхніми ж грошима за частку в каналі.
«Через націоналізацію сім'я Суркісів втратила більше 248,6 мільйона доларів і 574 тисяч євро в кіпрському філії банку як юридичні особи і ще 1,04 мільярда гривень в Україні – вже як фізособи. Так ось, за твердженням джерела ZN.UA, саме кіпрськими грошима Суркісів Порошенко хотів розплатитися з ними за їх частку в «Плюсах», – пише видання.
Як зазначається, Порошенко нібито озвучив свою пропозицію не сам,а через посередника – Олександра Грановського.
Нагадаємо, родина Суркісів вимагає визнати недійсною конвертацію їх вкладів у капітал націоналізованого ПриватБанку (так звана процедура bail-in).
Як повідомлялося раніше, при націоналізації ПриватБанку вклади братів Суркісів обміняли на акції, адже саму родину визнали пов’язаною з банком.
Проведення операції bail-in дозволило державі надалі придбати акції банку за 1 гривню та націоналізувати ПриватБанк.
Брати Ігор та Григорій Суркіси оскаржують цю процедуру у судах різних інстанцій, зокрема у Верховному суді.
Суди перших двох інстанцій у 2017 році скасували рішення НБУ про зв'язок Суркісів з банком. Згідно з рішенням суду, ПриватБанк має виплатити родині Суркісів 1 млрд грн, $265 000 і 7800 євро їхніх заощаджень.
В кінці серпня 2019 року ВС зняв із розгляду справу Суркісів. Пізніше слухання були призначені на 16 грудня, однак знову відкладені.