Український олігарх Рінат Ахметов придбав у Сполучених Штатах Америки низку шахт, видобуває там вугілля і експортує його в Україну на свої українські коксохімічні заводи. Про це пише «Радіо Свобода», спираючись на дані проведеного розслідування програми «Схеми» та «Центру протидії корупції».
Шахти розташовані на сході центральної частини США – у штатах Кентуккі, Вірджинії і Західній Вірджинії. На одній з них, за півтори милі від міста Софія в окрузі Релей, за словами місцевого мешканця, колишнього шахтаря Джозефа Барнетта, щодня завантажують видобуте вугілля. «Ось там – шахта, де мій син працює. Вони завантажують цілий потяг кожні 18-19 годин. А ось там, через автомагістраль, ще одна шахта – так вони зараз взагалі цілодобово працюють. Інша шахта тут неподалік – так навіть і вона повернулася до роботи. Вугільний бізнес пішов вгору», – каже Барнетт.
Йдеться про шахту «Affinity Mine». Тут видобуваються сотні тонн коксівного вугілля, воно тут же завантажується у вагони й експортується на українські коксохімічні заводи.
«Affinity Mine» – одна з найбільших американських шахт холдингу українського олігарха Ріната Ахметова та Вадима Новинського. У 2018 році тут працювало 265 шахтарів, які видобули трохи менше від мільйона тонн коксівного вугілля. Це третина від усього обсягу, який холдинг «Метінвест» видобув в США минулого року.
Вугілля на шахті «Affinity Mine» видобуває «Pocahontas Coal Company LLC» – це одна з 5 дочірніх компаній «United coal company», яка з 2009 року є частиною металургійного холдингу «Метінвест».
Безпосередньо «Pocahontas Coal Company LLC» має три дійсні ліцензії на видобуток вугілля у двох шахтах США.
«Affinity Mine» є не лише однією з найбільших, але й однією з найпроблемніших шахт Ріната Ахметова у США. Більше року вона перебуває під пильним наглядом Комітету з питань освіти та праці Палати представників Конгресу США. Комітет підозрює, що шахту незаконно вивели з-під санкцій.
Директор з урядових зв’язків Об'єднання працівників шахт Америки Філ Сміт наголошує, що випадок із цією шахтою – перший, коли з компанії зняли статус порушника, це називається «pattern of violations», не виконуючи вимоги закону.
У 2013 році на цій шахті протягом місяця трапилося дві аварії, внаслідок яких загинули двоє шахтарів. Після цих випадків Управління з охорони праці в гірничодобувній промисловості Міністерства праці США ввело санкції і надало шахті статус «порушника» – тобто, той самий «рattern of violations».
Фірма, якій присвоєно такий статус, потрапляє під посилений контроль управління охорони праці, а це означає часті перевірки. І якщо протягом трьох місяців після присвоєння статусу управління фіксує на цій шахті нові порушення, то має право видати наказ про виведення шахтарів й, відповідно, зупинку роботи шахти.
З моменту загибелі двох шахтарів на «Affinity Mine» у 2013 році Управління з охорони праці ледве не щомісяця фіксує на цій шахті нові й нові порушення, за які «Pocahontas Coal Company LLC» платить штрафи.
Але, попри системні санкції, у червні 2018 року управління з охорони праці пішло на поступки компанії українського мільярдера й уклало мирову угоду, скасувавши статус «порушника».
І тепер сам Конгрес у Вашингтоні вже майже рік вивчає цю угоду.
У вересні 2018 року він звернувся з проханням надати детальну інформацію про зустрічі і листування представників управління охорони праці із представниками вугільної компанії Ріната Ахметова. У листі Конгрес висловив сумніви щодо законності угоди й попросив вказати точну дату повної перевірки шахти, під час якої управління з охорони праці не виявило жодного порушення. Адже тільки в такому випадку управління мало право скасувати статус «порушника».
«Проблема для нас полягає в тому, щоб шахтарі, які добувають вугілля, скрізь дотримувалися одного і того ж набору правил. Та щоб Управління з охорони праці в гірничодобувній промисловості впроваджувало ці правила рівномірно для усіх. Бо якщо ми почнемо тут обирати переможців і переможених щодо тих, хто може порушити закон та уникнути покарання, і тих, хто – ні, тоді це наражає на небезпеку кожного шахтаря», – каже директор з урядових зв’язків Об'єднання працівників шахт Америки Філ Сміт.
Тим часом це Об'єднання звернулося із позовом до Управління з охорони праці в гірничодобувній промисловості з вимогою поновити статус «порушника». Невдовзі Окружний суд Сполучених Штатів Південного округу Західної Вірджинії розгляне справу щодо шахти українського олігарха. Триває перевірка Конгресу.