Мережі автозаправних станцій (АЗС) російських нафтокомпаній в Білорусії можуть почати закупівлю палива в сусідніх країнах через брак нафтопродуктів в умовах різкого скорочення поставок нафти з РФ на НПЗ республіки. Про це повідомляє Reuters із посиланням на власні джерела.
На роздрібному ринку Білорусії , як зазначається, присутні мережі «Лукойлу», «Газпромнєфті», «Роснєфті» і «Татнєфті», сумарне число заправок яких становить близько 20% від загального числа АЗС в республіці.
Джерело в «Газпромнєфті» розповіло виданню, що мережа АЗС компанії зіткнулася з обмеженнями оптових продажів бензину і дизпалива з боку білоруського держконцерну «Білнафтохім».
«Концерн призупинив нам продаж палива. Каже, що не має вільних ресурсів. У нас (в компанії) подивилися, вирішили купити і привезти з-за кордону – з Польщі або з Прибалтики», – розповіло воно.
Представник «Лукойл-Білорусь» сказав виданню, що дефіциту палива АЗС компанії не відчувають, поставки йдуть від «Білнафтохіму». Раніше білоруські ЗМІ повідомили, що деякі заправки «Лукойла» 5 лютого ввели обмеження на реалізацію дизпалива, але незабаром ці ліміти були зняті.
Через тривалу суперечку між Москвою і Мінськом щодо цін на нафту єдиними постачальниками російської сировини в Білорусію з початку цього року є компанії групи «Сафмар» Михайла Гуцерієва, але цих обсягів недостатньо для завантаження НПЗ республіки.
Джерела кажуть, що поки АЗС в Білорусії працюють в штатному режимі, але «Білнафтохім» вже почав відчувати брак в нафтопродуктах, і це може найближчим часом негативно позначитися на роботі заправок.
Два інших джерела уточнили, що «Білнафтохім «звертався до нафтопереробників в сусідніх країнах, в тому числі в Польщі, Фінляндії та Казахстані, з проханням про закупівлю нафтопродуктів.
Російські нафтові компанії, маючи в своєму розпорядженні власні ресурси нафтопродуктів на території РФ, не можуть постачати свої АЗС в Білорусь через заборону на такі поставки, введену Москвою в 2018 році, сказали виданню два джерела. За їх словами, російські компанії зверталися з проханням тимчасово дозволити імпорт нафтопродуктів до Білорусі з РФ, але не отримали дозволу.
«Раніше вони (компанії «Сафмар») всі нафтопродукти продавали на експорт, в основному на Україну. Але тепер виділяють і на білоруський ринок», – відзначило джерело Reuters.