Російські заходи, присвячені 75-ій річниці перемоги над нацизмом стали дилемою для західних держав: чи варто приймати запрошення та кого туди відправляти.
Як пише The Guardian, уже кілька тижнів британські та американські чиновники намагаються знайти скоординоване рішення. Однак цей процес ускладнюється непередбачуваністю Дональда Трампа та рішенням Еммануеля Макрона прийняти запрошення Владіміра Путіна на парад 9 травня, не порадившись із союзниками по НАТО.
Для Британії, США та інших західних держав відмова від запрошення підкреслить розрізненість поглядів у західному світі та може обернутись проявом неповаги до спільних жертв перемоги над нацизмом.
З іншого боку, якщо представники західних держав приймуть запрошення, їх можуть обвинуватити у заохоченні російської агресії, адже, ймовірно, учасниками параду будуть підрозділи, причетні до бомбардування мирного населення Сирії, окупації Криму чи військових дій на Донбасі.
За даним російського посольства у Вашингтоні, керівництво Китаю, Індії, Франції, Білорусі, Болгарії, Молдови, Кіпру, Чехії, куби, Казахстану, Киргизстану, Сербії, Палестини, Таджикистану, Узбекистану та Венесуели підтвердили свою присутність. До списку запрошених Путіна не потрапила Польща та Норвегія. Україна і Литва уже заявили, що участі брати не будуть, навіть якщо їх запросять.
Кілька глав держав ще не прийняли остаточного рішення, зокрема Дональд Трамп, Ангела Меркель та Борис Джонсон.
У Трампа як раз в цей період буде розпал передвиборчої кампанії, тому його поїздка в Москву могла б стати черговим «козирем» для демократів, які неодноразово наголошували, що Трамп знаходиться під владою Путіна.
Серед варіантів, які розглядаються Лондоном та Вашингтоном – участь лідерів у покладанні вінків в Москві, але уникнення військового параду, а також спільна заява, в якій вони б могли б дистанціюватись від військових операцій Путіна у Сирії та Україні.
Другий варіант – збалансувати візит до Москви 9 травня, участю у заходах, які відбуватимуться в Україні 8 травня. Україна п’ять років тому відмовилась від вшанування сталінської перемоги над нацизмом в радянському стилі, натомість відзначає 8 травня День пам’яті та примирення разом у усім демократичним світом.