Китай за час епідемії коронавірусу COVID-19 вклав у боротьбу з цією хворобою вже $50 млрд, і ці заходи виявилися ефективними. Про це виданню Forbes розповіла лікар Меліта Вуйнович, представник ВООЗ.
«Боротьба з коронавірусом – складне логістичне завдання, практично військове, тому що мова йде про війну з вірусом. На нього потрібно кинути більше лікарняних площ, лікарів, персоналу, обладнання та матеріалів. Китай вклав у це, я думаю, вже більше $50 млрд, і зміг відреагувати досить швидко», – зазначила лікар. Журнал поставив представнику ВООЗ найпоширеніші запитання.
Що медики знають про інфекцію COVID-19?
Смертність від COVID-19 не така висока, як від попередників – атипової пневмонії SARS-CoV і близькосхідного синдрому MERS: в межах 3-4% (для порівняння, у сезонного грипу – близько 1%). Зате він швидко поширюється, тому що наша імунна система не «вміє» йому чинити опір, цей вірус поширений серед тварин, а не серед людей. Тому він загрожує викликати більш масову епідемію. І ми поки що мало про нього знаємо, тому що вперше спостерігаємо його поширення у людей.
Чому COVID-19 смертельний найчастіше для літніх людей?
«Глибинні механізми хвороби зараз ще тільки досліджуються. 80% тих, що заразилися, особливо діти, переживають хворобу в легкій формі, як звичайну застуду, і поширюють її, тому що не знають, що це коронавірус. 15% хворіють серйозно і потребують госпіталізації. І тільки у 5% хвороба протікає у важкій формі. Вони потрапляють в реанімацію, їм потрібна штучна вентиляція легенів і так далі. І це переважно люди похилого віку або пацієнти з хронічними захворюваннями. Є припущення, що імунна система таких людей просто слабша іі не може протистояти вірусу».
Чи зможуть інші країни вжити таких же ефективних і жорстких заходів, як Китай?
Якщо існує серйозна загроза здоров'ю населення, уряд має право вживати заходів, що обмежують базові права людей – такі, як право на вільне пересування. Заходи, які приймаються в Китаї, безпрецедентні за масштабом. Але вони дали світу два місяці, щоб підготуватися. Якби не це, епідемія мала б зараз набагато більший розмах. В січні – лютому в Китаї реєструвалося в середньому кілька тисяч нових випадків зараження в день. Хворих попросили залишатися вдома, і це спрацювало. Зараз цей показник знизився.
Так що, я думаю, ні в якій країні зараз не повинні говорити: «Ми не готові до таких суворих заходів». А якби це була чума? Тоді люди самі сиділи б удома, і чинили опір б будь-яким спробам витягнути їх на вулицю.
Відомо, що середній інкубаційний період триває 14 днів. І потрібно два негативних результати тесту, з інтервалом в 24 години, щоб сказати: «Так, у вас немає вірусу». Лікарям доводиться бути строгими, бо випустити з карантину носія вірусу – значить пустити всю виконану роботу нанівець.
Що робити людям, щоб не заразитися?
Хворий повинен залишатися вдома, знаходиться в окремій кімнаті або на максимальній відстані від інших людей, в місці з хорошою вентиляцією. Носовички або серветки, в які людина кашляє чи чхає, потрібно відразу ж класти в пластиковий пакет.
Часто мити руки – як самому хворому, так і тим, хто його оточує. У ванній – користуватися окремими рушниками. Вірус на різних поверхнях може залишатися життєздатним годинами.
Якщо ви відчуваєте у себе симптоми респіраторного захворювання – носіть маску. Цим ви знизите ризик заразитися для оточуючих. Якщо ви кашляєте або чхаєте – відвертайтеся від людей, прикривайте рот.
Руки обробляйте дезінфікуючим гелем, мийте частіше. Мити руки потрібно мінімум по 40 секунд, добре милити до утворення піни, ретельно промивати всю долоню.
Намагайтеся в громадських місцях не торкатися руками своїх очей, носа або рота. Через їх слизові оболонки вірус теж може проникати в організм.
Нарешті, спілкуючись з людьми, намагайтеся витримувати дистанцію в один метр там, де це можливо.
Маски допомагають?
ВООЗ рекомендує носити маску, тільки якщо ви захворіли. Інший аспект – надівши маску, ви можете подумати, що ви тепер в безпеці. Насправді, ні – якщо ви не дотримуєтеся інших правил, описаних вище.
Нагадаємо, Китай повідомив, що епідемія коронавірусу в них іде на спад.
Тим часом у світі ситуація з коронавірусом погіршується. За оновленими даними Center for Systems Science and Engineering, станом на 12 березня кількість хворих в усьому світі становить 127 863 людини, летальних випадків зафіксовано 4718.